Modna i wygodna

Z czego nawierzchnia przed domem

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Utwardzona nawierzchnia zwykle zajmuje sporą część działki od frontu, dlatego warto ją tak zaaranżować, żeby była nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Do jej budowy można użyć różnych materiałów.

Materiał, którym jest utwardzona nawierzchnia między wjazdem na posesję a domem, musi być trwały, odporny na mróz i nie powinien być śliski. Najczęściej stosowanym surowcem są kształtki betonowe, ale dużym powodzeniem cieszą się również bruk kamienny i bruk klinkierowy. Coraz bardziej modne są nawierzchnie żwirowe, często łączone z innymi materiałami, na przykład dużymi płytami betonowymi. Poza tym, że świetnie wyglądają, są przepuszczalne dla wody, dlatego z pewnością zainteresują osoby, dla których ważna jest ekologia. Wschodzącym trendem jest także stosowanie na podjazdach i ścieżkach dużych płyt układanych solo lub w połączeniu z mniejszymi elementami.

Modna i wygodna

Jeżeli duża część działki jest utwardzona, warto zostawić trochę miejsca na rośliny, które ocieplą tę przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są podwyższone rabaty zbudowane z tego samego materiału co nawierzchnia. Można nimi oddzielić podjazd od dojścia do domu

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • inspirujące zdjęcia i przykłady wykorzystania różnych materiałów;
  • rady, jak dopasować nawierzchnię do stylu domu i ogrodu;
  • najnowsze trendy aranżacyjne;
  • efektowne pomysły na urozmaicenie nawierzchni;
  • ogólne zasady brukowania.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2018 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać