Nowa dachówka na starym dachu
Przeprowadzasz remont domu lub mieszkania? Oto praktyczne wskazówki wykonawcze, które pomogą zakończyć go sukcesem.
Pozbywając się starego pokrycia, chętnie zastępujemy je dachówką ceramiczną – ładną i trwałą. Jej montaż na remontowanym dachu wymaga jednak spełnienia pewnych warunków oraz odpowiedniego przygotowania połaci.
Każdy stary dach to zagadka. Potwierdzą to wszyscy dekarze. Zawsze można spodziewać się po nim różnych niespodzianek, więc najlepiej poznać je i wyeliminować na wczesnym etapie. Dlatego zachęcamy, aby jeszcze przed wyborem nowego materiału na dach starą więźbę zbadał konstruktor. Jego zadanie będzie polegało przede wszystkim na ocenie nośności elementów więźby. Te budowane przed wojną są przeważnie przewymiarowane, czyli solidniejsze, niż trzeba, ale już te powojenne – przeciwnie, są dziś w kiepskim stanie.
Należy się więc upewnić, czy stare belki mają odpowiednie przekroje, czy nie zaatakowały ich grzyb lub owady, czy nie uległy skręceniu albo ugięciu. Czasem belki wystarczy wzmocnić, a czasem trzeba je wymienić. Gdy konstrukcja, choć utworzona z mocnych i zdrowych belek, jest niestabilna (w efekcie wad bądź wyrobienia się połączeń), wystarczy usztywnić więźbę. Najlepiej osiągnąć to, budując na krokwiach deskowanie. Po zaizolowaniu go ...
W artykule znajdziesz:
- opis sposobu przygotowania dachu do układania nowego pokrycia
- kryteria wyboru dachówek na stare konstrukcje dachowe
- wytyczne dotyczące montażu pokrycia z dachówek ceramicznych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Michał Zbrzyzny