Rynny dobrze połączone

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Dlaczego zdarza się, że rynny pękają w narożnikach okapów? Powodem mogą być zbyt sztywne połączenia elementów orynnowania. Jak je wykonać prawidłowo?

Okap dachu domu jednorodzinnego ma kilkanaście, czasem ponad 20 m długości. Rynny produkuje się w odcinkach o długości 3 lub 4 m. Na dachu trzeba więc je łączyć w dłuższe odcinki.

Materiały, z których produkuje się systemy rynnowe, są w różnym stopniu odporne na zmiany temperatury. Określa to współczynnik rozszerzalności termicznej. Najwyższy ma PCW – 0,08 mm/(m2∙K). W praktyce oznacza to, że rynna z tego materiału o długości 10 m wydłuży się o 16 mm, gdy nastąpi podwyższenie temperatury o 20oC.

W przypadku blach cynkowo-tytanowych i aluminiowych współczynnik rozszerzalności termicznej wynosi odpowiednio 0,022 i 0,021, a stalowych – 0,012. W tych samych warunkach 10-metrowa rynna z aluminium lub blachy cynkowo-tytanowej wydłuży się o nieco ponad 4 mm, a ze stali – o 2,4 mm. System orynnowania nie może ...

Narożniki to słabe miejsca każdego systemu rynnowego. Tam najczęściej dochodzi do pęknięć

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • sposoby łączenia elementów orynnowania,
  • błędy, jakich należy unikać podczas montażu systemu rynnowego.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2017 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU