Montaż okapu w kuchni

Krok po kroku

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

Okap przydaje się w każdej kuchni, zwłaszcza otwartej, bo powstaje w niej więcej zanieczyszczeń niż w innych pomieszczeniach i wentylacja jest często niewystarczająca.

Okresowe pogarszanie się jakości powietrza za sprawą zanieczyszczeń powstających podczas gotowania bywa uciążliwe. Zamknięcie drzwi do kuchni, gdy jest osobna, nie jest w stanie wyeliminować tego zjawiska, ale pozwala nieco ograniczyć jego skalę.

W domach i mieszkaniach, w których kuchnia jest połączona z pokojem dziennym, zapachy przygotowywanych potraw i powstająca przy tym para wodna, zanim zostaną usunięte przez system wentylacji, w mniejszym lub większym stopniu rozchodzą się po całej otwartej przestrzeni.

Dlatego tę dodatkową ilość pary wodnej, cząsteczek tłuszczów i intensywnych zapachów, które trafiają do powietrza, trzeba szybko z niego wyłapać za pomocą pochłaniacza albo – jeszcze lepiej – usunąć poza budynek przy użyciu wyciągu. Krótko mówiąc, trzeba w kuchni zainstalować okap i włączać go w newralgicznych momentach.

Okap jest ważnym elementem wystroju kuchni, więc nie wystarczy, by skutecznie wspomagał jej wentylację. Musi pasować do sprzętów i zabudowy kuchennej i dobrze się wśród nich prezentować

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • opis działana okapu-pochłaniacza i okapu-wyciągu
  • zdjecia  krok po kroku z montażu pochłaniacza
  • wskazówki odnośnie do montażu wyciągu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2017 Tekst Marcin Dąbrowski
Zdjęcia Piotr Mastalerz
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR