Kupujemy dom na rynku wtórnym
Co sprawdzić przed podpisaniem umowy
Jak upewnić się, że upatrzony dom jest wart swojej ceny. Jak go sobie „zaklepać” na czas załatwiania kredytu i innych formalności.
Zwykle taniej jest zbudować dom, niż kupić gotowy do zamieszkania. Jeśli jednak wliczymy w koszty czas poświęcony procesowi budowy, wynik takiego porównanie może być inny.
Dla niektórych opłacalne więc będzie nabycie od dewelopera gotowego domu, który samemu wystarczy wykończyć. Wiele domów oferowanych na rynku wtórnym ma jednak nad nimi ogromną przewagę – lokalizację. Zazwyczaj tylko w ten sposób można wejść w posiadanie nieruchomości położonej w ładnej dzielnicy miasta lub w jego najbliższej okolicy, na terenie zagospodarowanym, zadbanym, dobrze skomunikowanym i z terenami zielonymi w sąsiedztwie. Ceny na tym rynku są mocno zróżnicowane: w wypadku domów kilku- czy kilkunastoletnich w dużych miastach mogą wynosić 10 tys. zł/m2 powierzchni i więcej, starsze do generalnego remontu albo nawet wyburzenia kupimy w cenie samej działki (czyli też nie tanio). Na prowincji, w mniejszych miastach i wsiach, przeciętna cena ...
W artykule znajdziesz:
- listę dokumentów, które sprzedający dom powinien okazać potencjalnemu nabywcy
- wskazówki, co kupujący powinien sprawdzić w papierach i w samym obiekcie
- informacje o kosztach zawarcia umowy przedwstępnej i ostatecznej umowy przeniesienia własności
- wyjaśnienie, jak przenieść pozwolenie na budowę w wypadku kupna niezakończonej inwestycji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych