Nie daj się piorunom
Zabezpiecz dom przed skutkami uderzenia
Nie da się go przewidzieć ani mu zapobiec. Można jednak tak przygotować dom oraz znajdujące się w nim urządzenia i instalacje, aby uniknąć strat.
Na uderzenie pioruna są narażone przede wszystkim budynki wysokie oraz zbudowane na wzniesieniach. Niskie domy stojące w zwartej zabudowie i w sąsiedztwie wyższych obiektów są bezpieczniejsze, więc zgodnie z przepisami ochrona odgromowa nie jest w nich wymagana. W pewnym stopniu naturalnie chronią je także stojące w pobliżu wysokie drzewa, maszty oraz słupy.
Trzeba natomiast zabezpieczać domy z materiałów łatwo zapalnych, niezależnie od tego, jaką mają powierzchnię i wysokość, oraz te, dla których wskaźnik zagrożenia piorunowego obliczony według normy przekracza określoną w tej normie wartość.
Rozporządzenie z 2002 r. dotyczące zabezpieczenia odgromowego nakazuje wykonanie zewnętrznej instalacji odgromowej tylko w budynkach nowych i modernizowanych. Decyzja odnośnie do zabezpieczenia budynków istniejących pozostaje w gestii inwestora.
Piorun może uderzyć nawet tam, gdzie teoretycznie nie ma powodu się go spodziewać. Dla budynku i jego mieszkańców niebezpieczne jest przede wszystkim bezpośrednie ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o tym, w jakich domach należy montować instalacje piorunochronne
- wytyczne odnośnie do prawidłowego wykonania zabezpieczeń zewnętrznych
- wskazówki dotyczące ochrony urządzeń elektronicznych zainstalowanych w kazdym domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych