Bądź gotowy do budowy

Jak długo budować

Bezpiecznie dla budżetu i inwestycji

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Przemyślany projekt, starannie wykonany kosztorys oraz rozsądny harmonogram robót uzgodniony z wykonawcami, a przede wszystkim dopasowany do sposobu i możliwości finansowania budowy. To trzy kroki do sukcesu, którym jest zakończenie budowy w założonym czasie.

Statystyki wskazują, że średni czas wznoszenia w Polsce domu jednorodzinnego wynosi prawie pięć lat, ale ostatnio systematycznie się skraca. Tempo budowy zależy od wybranej technologii (tradycyjna murowana czy dom z elementów prefabrykowanych), organizacji budowy (zatrudnienie generalnego wykonawcy albo kilku ekip do poszczególnych etapów) i źródeł finansowania (z kredytem lub z własnych pieniędzy). Jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie koszty ponoszone w związku z budową domu, okaże się, że najlepiej jest przeprowadzić ją w ciągu dwóch sezonów. Od wbicia pierwszej łopaty do przeprowadzki nie powinno upłynąć więcej niż 18 miesięcy.

Jak długo budować

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • rozważania, jaki wpływ na czas budowy domu jednorodzinnego mają źródła jej finansowania, wybór technologii, sposób organizacji oraz przepisy.

Dowiesz się też, ile czasu mogą trwać poszczególne etapy budowy, które elementy budynku wymagają szczególnej uwagi i tak zwanych przerw technologicznych oraz jak zabezpieczyć budowę przed zimą.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2017 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR