spis treści

Murator 9/2017

15 pytań o elewację domu
x pytań o...

15 pytań o elewację domu

Ładna elewacja to ukoronowanie budowy, duma i przyjemność właścicieli domu. Przygotujmy się do tej inwestycji, wybierając technologię i materiały. Szacujmy koszty, mając na względzie efekt, trwałość i łatwość utrzymania.
Dom supernowoczesny
rozgrzewka przed budową

Dom supernowoczesny – od projektu po najnowsze rozwiązania instalacyjne

Ciepły, oszczędny i w pełni zautomatyzowany. Elektronika i komputeryzacja sprawiły, że może być niemalże bezobsługowy. Do tego zaprojektowany niestereotypowo. Tak można scharakteryzować supernowoczesny budynek.
Instalacja c.o.
rozgrzewka przed budową

Buduj i licz. Co jest droższe – instalacja z podłogówką czy grzejnikami?

Czy ogrzewanie podłogowe jest droższe od takiego ze zwykłymi grzejnikami? Jeśli tak, to o ile? Sprawdzamy to na konkretnym przykładzie.
Okazały „Wspaniały”
architektura i wnętrza

Sprawdzony projekt. Dom wybudowany według projektu „Wspaniały” z Kolekcji Muratora

Inwestorzy zbudowali ten dom na lata, nie oszczędzali więc na materiałach i instalacjach. Ale zaczęli od rozważnego wyboru projektu.
Kuchenne przeboje
architektura i wnętrza

Nowoczesna kuchnia. Jaką płytę grzewczą wybrać?

Ogromną zmianą w dziedzinie kuchennej ergonomii było oddzielenie płyty grzewczej od piekarnika i powstanie dwóch sprzętów do zabudowy. Płyta wbudowana w blat kuchenny pozwala na większą elastyczność w planowaniu kuchni i lepsze wykorzystanie miejsca.
Z płaską szarą dachówką
architektura i wnętrza

Modny dom z płaską szarą dachówką

Kiedyś najpopularniejsze były czerwone dachy. Dziś modne są szare – skromniejsze, bardziej stonowane. Doskonale wpisują się w trend nowoczesnej oszczędności architektonicznej.
Ogrodzenia stylowo i niedrogo
architektura i wnętrza

Ogrodzenia ładne i niedrogie. Przegląd gotowych systemów

Tanie i ładne? Tak, to możliwe! Gotowe systemy ogrodzeniowe nie muszą być drogie, a wybór rozwiązań jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy kilkanaście najciekawszych propozycji.
Strop monolityczny
budowa i remont

Strop monolityczny. Zasady projektowania i wykonania

Płyta żelbetowa to strop, który najlepiej usztywnia konstrukcję domu. W całości jest robiony na budowie według konkretnego projektu. Jego wielką zaletą jest to, że może mieć dowolny kształt i większą rozpiętość niż strop prefabrykowany.
Izolowanie ścian podziemnych pianą
budowa i remont

Ekspresowa izolacja fundamentów pianą

Jakie cechy powinna mieć pianka używana do zrobienia izolacji w gruncie? O czym trzeba pamiętać podczas jej aplikowania?
Płytkie i mocne posadowienie
budowa i remont

Płyta fundamentowa pod lupą

Płyta fundamentowa to żelbetowa konstrukcja układana na warstwie termoizolacji i hydroizolacji.
Taras za ścianą
budowa i remont

Odwodnienie tarasu z pełną balustradą – 3 rozwiązania

Projektując i wykonując taras z pełną balustradą, trzeba zwrócić szczególną uwagę na odprowadzenie z niego wody opadowej. Pokazujemy trzy różne rozwiązania.
Jak i czym docieplić stary stropodach?
budowa i remont

Jak i czym docieplić stary stropodach?

Poprawiając izolacyjność termiczną stropodachu, podniesiemy komfort mieszkania na ostatniej kondygnacji. Zimą będzie cieplej, a latem pomieszczenia będą się mniej nagrzewały. Możemy sporo zaoszczędzić dzięki niższym kosztom ogrzewania.
Wstawiamy nowe okna w dach
budowa i remont

Wstawiamy nowe okna w dach

Okna dachowe mają dziś bardzo dobrą izolacyjność termiczną, więc bez obaw można się decydować również na duże przeszklenia.
Preparaty do konserwacji drewna
budowa i remont

Preparaty do konserwacji drewna na tarasie, elewacji, w ogrodzeniu

Drewno jest jednym z najpopularniejszych i najładniejszych surowców budowlanych. Jednak pozostawione na zewnątrz bez pielęgnacji będzie ulegać zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Dlatego wymaga konserwacji. Przedstawiamy preparaty, które można w tym celu wykorzystać.
Materiał na drewnianą podłogę
budowa i remont

REKOMENDACJE. Materiały na drewnianą podłogę – deski trójwarstwowe w dobrej cenie

Deski trójwarstwowe mają zalety litego drewna, a są pozbawione jego wad. Przedstawiamy kilka propozycji materiałów na podłogę polecanych przez różnych producentów i wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru.
Montaż płyt dekoracyjnych na ścianach
budowa i remont

Montaż płyt dekoracyjnych na ścianach

W aranżacji wnętrz coraz częściej stosuje się okładziny ścienne. Pokazujemy, jak się je mocuje zależnie od materiału, z którego są wykonane.
Ogrzewanie z kominkiem
instalacje i wyposażenie

Ogrzewanie kominkiem. Jak to robić skutecznie?

Korzystanie z kominka to popularny sposób na obniżenie wydatków na ogrzewanie domu. Jak sprawić, żeby był efektywny?
Kolektory czy panele fotowoltaiczne
instalacje i wyposażenie

Kolektory czy panele fotowoltaiczne – co się bardziej opłaca?

I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o pomoc w wyborze.
Zainwestuj w komfort
instalacje i wyposażenie

Zainwestuj w komfort: system centralnego odkurzania

Jak większość instalacji lepiej zamontować je podczas budowy domu niż po jej zakończeniu. Tak jest i łatwiej, i taniej.
Czyścimy podjazd i ścieżki
wokół domu

Czyścimy podjazd i ścieżki

Schludne, czyste nawierzchnie wokół domu to wizytówka posesji. Podpowiadamy, jak o nie dbać, żeby przetrwały w dobrym stanie przez długie lata.
Pomyśl o wiośnie
wokół domu

Sadzimy rośliny cebulowe

Nie ma chyba bardziej wyczekiwanych kwiatów w ogrodzie. Rozwijają się wcześnie – niektóre już w lutym. Przy tym są niezwykle efektowne. Wrzesień to czas, żeby je posadzić na rabatach.
Inwestor i podwykonawcy
prawo i pieniądze

Umowa o roboty budowlane. Co wynika z nowych przepisów?

Jakie są zasady zatrudniania podwykonawców? Kiedy uznaje się, że inwestor wyraził na to zgodę? Jakie są tego konsekwencje? To ważne pytania, bo obecność podwykonawcy na placu budowy może mieć poważne skutki dla inwestora.
Jak rozliczyć podatek
prawo i pieniądze

Jak rozliczyć podatek, gdy wynajmujemy mieszkanie

Zamiast sprzedać dotychczasowe lokum i wydać uzyskane pieniądze na budowę domu, można też je wynająć, a czynsz przeznaczyć na spłatę kredytu budowlanego. Nie wolno wówczas zapomnieć o obowiązkach podatkowych. Warto też policzyć, która z dostępnych metod rozliczenia podatku najbardziej się opłaca.
Zakończenie budowy
prawo i pieniądze

Zakończenie budowy. Co załatwić przed zamieszkaniem w nowym domu?

Nie powinno być problemów z dopuszczeniem domu do użytku, jeśli budowa przebiegała zgodnie z projektem i przepisami. W przeciwnym razie procedura może się wydłużyć, a koszty mogą wzrosnąć.