Modernizacja domów wykonanych z drewna nie jest łatwa. W Polsce zostało już niewiele wartościowych domów o takiej konstrukcji. Większość spłonęła lub została zburzona. Tym ciekawszy jest przykład remontu tej zabytkowej willi.
Taki remont to zazwyczaj wyzwanie trudniejsze niż budowa nowego domu. Zdarzają się liczne, nie zawsze przyjemne niespodzianki. Podczas prac przy drewnianej willi Aida z początku ubiegłego wieku również pojawiło się wiele problemów. Jednak dzięki determinacji inwestora udało się je pokonać. Teraz to zadbany dom, z klimatycznym wnętrzem, po którym zupełnie nie widać, jak trudna była jego historia.
Inwentaryzacja i projekt
Przed wykonaniem projektu architektonicznego przebudowy zawsze trzeba przeprowadzić pomiary i oględziny domu. Zazwyczaj robi się też odkrywki. Jeśli kupuje się stary dom bez dokumentacji technicznej, inwentaryzacja to spory wydatek. Jeżeli są dostępne stare rysunki, również należy sprawdzić ich dokładność, jednak koszt takiej usługi jest znacznie mniejszy niż wykonanie pomiarów od podstaw. W tym przypadku inwentaryzację stanowiły rzuty, przekroje i elewacje w skali 1:100. Projekt remontu nie przewidywał zmian bryły. Chodziło o odnowienie starego budynku ...
W artykule znajdziesz:
- Opis prac remontowych prowadzonych w zabytkowej willi
- Informacje na temat nietypowych i typowych problemów, jakie pojawiły sie podczas tego remontu
- Mnóstwo zdjęć pokazujących najciekawsze fragmenty willi od strony zewnętrznej i od wnętrza
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych