Kocioł na miarę potrzeb
Ogrzewanie gazowe
Kotły gazowe występują w trzech podstawowych wariantach – są jednofunkcyjne, dwufunkcyjne i kompaktowe. Jak zdecydować, który będzie dla nas najlepszy?
Kotły gazowe zwykle wykorzystuje się nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
W zależności od tego, w jaki sposób są do tego przystosowane, wyróżnia się wśród nich kotły jednofunkcyjne, które nie mają wbudowanego urządzenia do jej podgrzewania, ale mogą zasilać podłączony do nich podgrzewacz pojemnościowy, oraz dwufunkcyjne – wyposażone w dodatkowy wymiennik ciepła, w którym woda jest podgrzewana na bieżąco, bez jej magazynowania.
Trzecią grupą kotłów gazowych są urządzenia kompaktowe. Od dwufunkcyjnych różnią się tym, że kryją w sobie zbiornik umożliwiający magazynowanie podgrzewanej wody na zapas. Takie kotły mogą być wiszące – z zasobnikiem c.w.u. o pojemności do mniej więcej 60 l – albo stojące – większe, bo mieszczące w sobie zasobnik o pojemności 80-200 l.
Który z tych wariantów jest dla nas odpowiedni? To zależy od tego, jak duży mamy dom, ile jest w nim łazienek, jak są wyposażone i jak dużo osób z nich korzysta.
![Kocioł na miarę potrzeb](https://cdn.cyfrowymurator.smcloud.net/t/t/m-387271_142861.jpg)
Na kotłownię z klasycznym rozwiązaniem – kotłem jednofunkcyjnym i osobnym podgrzewaczem wody – potrzeba sporo miejsca, więc gdy nie ma go za wiele, lepiej wybrać co innego
fot. Andrzej SzandomirskiW artykule znajdziesz:
- wady i zalety różnych rodzajów kotłów gazowych
- z czym się trzeba liczyć rezygnując z zasobnika ciepłej wody użytkowej
- parametry i ceny przykładowych modeli kotłów gazowych jednofunkcyjnych, dwufunkcyjnych i kompaktowych
![zamkniety](/media/static/images/icons/lock.png)
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych