Kocioł na miarę potrzeb

Ogrzewanie gazowe

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Kotły gazowe występują w trzech podstawowych wariantach – są jednofunkcyjne, dwufunkcyjne i kompaktowe. Jak zdecydować, który będzie dla nas najlepszy?

Kotły gazowe zwykle wykorzystuje się nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

W zależności od tego, w jaki sposób są do tego przystosowane, wyróżnia się wśród nich kotły jednofunkcyjne, które nie mają wbudowanego urządzenia do jej podgrzewania, ale mogą zasilać podłączony do nich podgrzewacz pojemnościowy, oraz dwufunkcyjne – wyposażone w dodatkowy wymiennik ciepła, w którym woda jest podgrzewana na bieżąco, bez jej magazynowania.

Trzecią grupą kotłów gazowych są urządzenia kompaktowe. Od dwufunkcyjnych różnią się tym, że kryją w sobie zbiornik umożliwiający magazynowanie podgrzewanej wody na zapas. Takie kotły mogą być wiszące – z zasobnikiem c.w.u. o pojemności do mniej więcej 60 l – albo stojące – większe, bo mieszczące w sobie zasobnik o pojemności 80-200 l.

Który z tych wariantów jest dla nas odpowiedni? To zależy od tego, jak duży mamy dom, ile jest w nim łazienek, jak są wyposażone i jak dużo osób z nich korzysta.

 

 

Kocioł na miarę potrzeb

Na kotłownię z klasycznym rozwiązaniem – kotłem jednofunkcyjnym i osobnym podgrzewaczem wody – potrzeba sporo miejsca, więc gdy nie ma go za wiele, lepiej wybrać co innego

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • wady i zalety różnych rodzajów kotłów gazowych
  • z czym się trzeba liczyć rezygnując z zasobnika ciepłej wody użytkowej
  • parametry i ceny przykładowych modeli kotłów gazowych jednofunkcyjnych, dwufunkcyjnych i kompaktowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2017 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać