Kocioł na miarę potrzeb

Ogrzewanie gazowe

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Kotły gazowe występują w trzech podstawowych wariantach – są jednofunkcyjne, dwufunkcyjne i kompaktowe. Jak zdecydować, który będzie dla nas najlepszy?

Kotły gazowe zwykle wykorzystuje się nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

W zależności od tego, w jaki sposób są do tego przystosowane, wyróżnia się wśród nich kotły jednofunkcyjne, które nie mają wbudowanego urządzenia do jej podgrzewania, ale mogą zasilać podłączony do nich podgrzewacz pojemnościowy, oraz dwufunkcyjne – wyposażone w dodatkowy wymiennik ciepła, w którym woda jest podgrzewana na bieżąco, bez jej magazynowania.

Trzecią grupą kotłów gazowych są urządzenia kompaktowe. Od dwufunkcyjnych różnią się tym, że kryją w sobie zbiornik umożliwiający magazynowanie podgrzewanej wody na zapas. Takie kotły mogą być wiszące – z zasobnikiem c.w.u. o pojemności do mniej więcej 60 l – albo stojące – większe, bo mieszczące w sobie zasobnik o pojemności 80-200 l.

Który z tych wariantów jest dla nas odpowiedni? To zależy od tego, jak duży mamy dom, ile jest w nim łazienek, jak są wyposażone i jak dużo osób z nich korzysta.

 

 

Kocioł na miarę potrzeb

Na kotłownię z klasycznym rozwiązaniem – kotłem jednofunkcyjnym i osobnym podgrzewaczem wody – potrzeba sporo miejsca, więc gdy nie ma go za wiele, lepiej wybrać co innego

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • wady i zalety różnych rodzajów kotłów gazowych
  • z czym się trzeba liczyć rezygnując z zasobnika ciepłej wody użytkowej
  • parametry i ceny przykładowych modeli kotłów gazowych jednofunkcyjnych, dwufunkcyjnych i kompaktowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2017 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Ogrzewanie podłogowe
Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W...
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Podstawowe zasady zestawiania kolorów
Nie jest tajemnicą, że udane zestawienie kolorów to klucz do pięknych wnętrz. Prezentujemy podstawowe zasady rządzące kolorami. Może dzięki lekturze...
FARBY DO WNĘTRZ