Kleje-uszczelniacze

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

To produkty typu „dwa w jednym”. Można je wykorzystać do mocowania elementów oraz uszczelniania połączeń. Te nowoczesne wyroby chemii budowlanej łączą najlepsze cechy i funkcje obu grup produktów.

Mają uniwersalny charakter i szerokie zastosowanie. Jeden produkt może zastąpić kilka innych. Zamiast kupować na przykład klej do drewna, klej do szkła, klej do PCW, silikon, uszczelniacz poliuretanowy i uszczelniacz dekarski, można wykorzystać tylko klej-uszczelniacz.

Połączenie elementów wykonane za pomocą kleju-uszczelniacza może być, zależnie od funkcji, cienkie lub grube. Jest ono bardzo mocne i trwałe, odporne na obciążenia, a jednocześnie elastyczne (zniesie nawet wibracje) i wodoszczelne. Spoina uszczelniająca jest łatwa do wygładzenia, żeby móc odpowiednio wyprofilować fugę. Kleje-uszczelniacze tworzą spoiny wytrzymałe na bardzo skrajne temperatury (od -40 do +90oC). Są one także odporne na czynniki niszczące, na przykład wiatr, wodę, promieniowanie UV, bo zabezpieczają połączenie przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Kleje-uszczelniacze to wyroby jednoskładnikowe. Są produkowane z wykorzystaniem nowoczesnych polimerów, na przykład MS polimerów (kleje poliuretanowe modyfikowane silanami), albo jako produkty hybrydowe (na przykład SMX polimery, X polimery). Są różnie nazywane, ale mają podobne cechy użytkowe. Mają postać gęstej pasty. Można je kupić w małych tubkach (80 g) lub kartuszach o pojemności 290 lub 310 ml z końcówką do aplikacji. Niektóre bywają sprzedawane w większych opakowaniach, tak zwanych kiełbaskach (600 ml), z których nakłada się je specjalnym pistoletem-wyciskaczem.

 

 

Wypełnienia dylatacji przy tarasie wykonane z kleju-uszczelniacza są odporne na promieniowanie UV

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • rodzaje klejów-uszczelniaczy,
  • właściwości i zastosowanie,
  • sposoby aplikacji.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2017 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać