Ten projekt przekonuje, że tradycyjna forma i zastosowanie lokalnych, naturalnych materiałów może iść w parze z energooszczędnością.
Dwuspadowy dach, rzut na planie prostokąta, a także drewno i kamień na elewacji przywodzą na myśl stare domostwa oraz stodoły, ale na tym skojarzenia z dawną architekturą się kończą. Pozornie tradycyjna bryła jest oderwana od ziemi – wsparta na żelbetowej ramie i słupach. Dostawione do niej drewniane (szkieletowe) schody prowadzą do wyniesionego wejścia. Nietuzinkowe jest także wykończenie dwuspadowego dachu – porasta go trawa. W ten sposób powstała oryginalna, nowoczesna układanka z tego, co uchodzi za naturalne i tradycyjne. Południowa elewacja nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia jedynie z wariacją na temat tego, co dawne. Połowa tarasu unoszącego się nad ziemią jest wcięta w bryłę domu i zadaszona połaciami dachu. Przeszklenie tarasowe zajmujące pół ściany szczytowej i sięgające do skośnych połaci stanowi kropkę nad i w nowoczesnej kompozycji.
Jury tak uzasadniło swój werdykt przyznający temu projektowi II nagrodę: „za zaprezentowanie możliwości architektury ekologicznej i udowodnienie, że korzystając z naturalnych materiałów i nierozpowszechnionych, lecz interesujących technologii, można spełnić wymagania przepisów budowlanych na rok 2021”
rys. Pracownia Marcin Gaede – ArchitektW artykule znajdziesz:
- prezentację projektu domu, który otrzymał II nagrodę w konkursie Muratora na Dom Dostępny 2021
- opis najciekawszych rozwiązań architektoniczno-budowlanych (m.in. dach porosnięty trawą, taras wcięty w bryłę domu)
- wizualizacje pokazujące wszystkie elewacje domu, plany układu funkcjonalnego wnętrza, rysunki techniczne przedstawiające rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne
- informacje o powierzchniach pomieszczeń oraz parametrach przegród
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Projekt architekt Marcin Gaede, instalacje Tomasz Dziedzic, Magdalena Guminiak