(Cu)downe instalacje
Rury z miedzi
W instalacjach wodnych są cenione za właściwości higieniczne i bakteriostatyczne, w grzewczych – za odporność na wysoką temperaturę i dyfuzję tlenu. To tylko wybrane zalety rur miedzianych. Pełna lista jest znacznie dłuższa.
Większość instalacji w nowo budowanych domach i znaczną część w remontowanych wykonuje się dziś z tworzywa sztucznego. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że o rodzaju zastosowanego materiału częściej decydują cena i upodobania wykonawców niż rzetelna ocena jego zalet i mankamentów. W takiej rywalizacji miedź zwykle przegrywa.Nie ma idealnych materiałów i miedź też takim nie jest. Ma jednak na tyle dużo zalet, by poważnie brać ją pod uwagę jako materiał na domowe instalacje.
Więcej zalet niż wad
Lubimy brać przykład z krajów wyprzedzających nas pod względem ekonomicznym, więc i na tym polu mamy kogo naśladować. W Anglii i we Francji blisko 90% rur używanych do transportu wody to rury miedziane. Nie bez powodu. Zrobione z nich instalacje ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania oraz gazowe przetrwały w dobrym stanie nierzadko nawet 100 lat i już samo to jest doskonałą rekomendacją dla tego materiału. Trwałość instalacji miedzianych określa się na kilkadziesiąt lat (minimum 50), dzięki czemu rzadziej wymagają remontowania, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Ale miedź ma też inne zalety.
W artykule znajdziesz:
- zalety i ograniczenia miedzi jako materiału instalacyjnego
- zasady stosowania rur miedzianych w instalacjach sanitarnych
- wytyczne odnośnie do układania instalacji
- sposoby postępowania gwarantujące wieloletnią trwałość
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych