(Cu)downe instalacje

Rury z miedzi

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

W instalacjach wodnych są cenione za właściwości higieniczne i bakteriostatyczne, w grzewczych – za odporność na wysoką temperaturę i dyfuzję tlenu. To tylko wybrane zalety rur miedzianych. Pełna lista jest znacznie dłuższa.

Większość instalacji w nowo budowanych domach i znaczną część w remontowanych wykonuje się dziś z tworzywa sztucznego. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że o rodzaju zastosowanego materiału częściej decydują cena i upodobania wykonawców niż rzetelna ocena jego zalet i mankamentów. W takiej rywalizacji miedź zwykle przegrywa.Nie ma idealnych materiałów i miedź też takim nie jest. Ma jednak na tyle dużo zalet, by poważnie brać ją pod uwagę jako materiał na domowe instalacje.

Więcej zalet niż wad

Lubimy brać przykład z krajów wyprzedzających nas pod względem ekonomicznym, więc i na tym polu mamy kogo naśladować. W Anglii i we Francji blisko 90% rur używanych do transportu wody to rury miedziane. Nie bez powodu. Zrobione z nich instalacje ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania oraz gazowe przetrwały w dobrym stanie nierzadko nawet 100 lat i już samo to jest doskonałą rekomendacją dla tego materiału. Trwałość instalacji miedzianych określa się na kilkadziesiąt lat (minimum 50), dzięki czemu rzadziej wymagają remontowania, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Ale miedź ma też inne zalety.

 

fot. Wiktor Greg

W artykule znajdziesz:

  • zalety i ograniczenia miedzi jako materiału instalacyjnego
  • zasady stosowania rur miedzianych w instalacjach sanitarnych
  • wytyczne odnośnie do układania instalacji
  • sposoby postępowania gwarantujące wieloletnią trwałość
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2015 Tekst Marcin Dąbrowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU