Remont

Ściany jak nowe

Odmalowanie elewacji

Marcel Abramowicz
Marcel Abramowicz

Pomalowanie ścian domu to najprostszy sposób ich odnowienia. Podpowiadamy, jak dobrać rodzaj farby i wykonać nową powłokę.

Normalną rzeczą jest naturalne zabrudzenie i starzenie się elewacji, a nawet jej uszkodzenie. Najczęstszymi objawami są drobne spękania przypominające pajęczynę i głębsze rysy. Czasem na ścianach pojawia się także zielony nalot z glonów albo czarny w wyniku zakażenia mikrobiologicznego. Dlatego po kilkunastu latach dobrze jest ją odnowić. Jeśli na elewacji są tylko drobne miejscowe uszkodzenia, wystarczy je naprawić i pomalować ściany farbą. Warto starannie dobrać materiały, tak aby naprawa wystarczyła na długie lata.

Jakiego rodzaju jest stara farba

Bezpieczną metodą remontu malowanej elewacji jest użycie farby tego samego rodzaju, jaki był używany poprzednio. Rozpoznanie farby nałożonej na powierzchnię nie jest łatwe, gdyż wymaga nieco doświadczenia. Dlatego opisane niżej próby mają wyłącznie charakter orientacyjny. Pojedynczy test nie musi dać jednoznacznej odpowiedzi.

Ściany jak nowe

Gdy nie ma potrzeby ocieplenia ścian ani wymiany tynku, elewację malowaną farbami wystarczy pomalować na nowo

fot. PPG DECO

W artykule znajdziesz:

  • zasady dobieranie farby na remontowaną elewację
  • informacje o tym, jakie własciwości maja poszczególne rodzje farb elewacynych: silikonowe, akrylowe, silikatowe, wapienne
  • ostzreżennie przed typowymi błędami wykonawczymi
  • rady, jak przygotowac podłoże przed remontem, jak je zagrunować i malować
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2015 Tekst Marcel Abramowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR