Odkurzacz centralny bez kłopotów

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

W porównaniu z innymi domowymi instalacjami centralne odkurzanie wydaje się być łatwe do wykonania i niekłopotliwe w eksploatacji. Pod warunkiem jednak że nie popełni się błędów, które zniweczą oczekiwany efekt. Jak ich uniknąć? Jak naprawić ewentualne usterki?

Instalację centralnego odkurzania, podobnie jak większość instalacji w domu, zabudowuje się w trwały sposób. Po zakończeniu prac montażowych dostęp do niej jest bardzo trudny i często niemożliwy bez zniszczenia fragmentu posadzki, ściany lub innej trwałej zabudowy. Bardzo ważne jest więc wcześniejsze zaplanowanie przebiegu przewodów, wybór odpowiednich materiałów, a potem staranne połączenie elementów instalacji. Jeśli zleci się to zadanie wyspecjalizowanej firmie albo przynajmniej doświadczonemu instalatorowi, będzie można liczyć na gwarancję nie tylko na materiały, lecz również wykonane prace.

Gdy instalację zmontuje się samodzielnie, nie będzie na kogo zrzucić winy, kiedy coś się nie uda i nie będzie działało jak należy. Ale trzymanie się instrukcji i przestrzeganie zawartych w niej zaleceń producenta systemu może bardzo pomóc.

Dobra jednostka centralna to dopiero połowa sukcesu. Nie mniej ważna jest prawidłowo wykonana instalacja

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • informacje o materiałach odpowiednich do wykonania instalacji centralnego odkurzania
  • wytyczne do doboru jednostki centralnej
  • wskazówki dotyczące rozprowadzenia instalacji oraz rozmieszczenia gniazd ssących
  • uwagi na temat prawidłowej eksploatacji systemu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2015 Tekst Marcin Dąbrowski
Zdjęcia Piotr Mastalerz
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU