spis treści

Murator 6/2015

Wentylacja naturalna czy z rekuperatorem?
ważne wybory

Wentylacja naturalna czy z rekuperatorem?

Wentylacja naturalna to powszechnie spotykane rozwiązanie w domach. Mechaniczna z odzyskiem ciepła jest pod wieloma względami lepsza, ale z jej wykonaniem i eksploatacją wiążą się pewne trudności.
Dom dla dzieci
rozmowy o budowaniu

Dziecko w domu. Sprawdzone pomysły na pokój marzeń

To z myślą o dzieciach zwykle buduje się dom. Co robią inwestorzy, żeby z ich wymarzonego domu dzieci też miały frajdę? Zapytaliśmy o to naszych Czytelników. Pomysłów na ten najważniejszy, najbliższy świat dziecka jest wiele.
Stary dom na nowe czasy
architektura i wnętrza

Niezwykła metamorfoza. Ponad stuletnia chata w nowej odsłonie

Dzięki adaptacji ponadstuletniej drewnianej chaty powstał dom, który nadal jest mazurską chałupą, ale nowoczesną i funkcjonalną.
Dachy z duchem
architektura i wnętrza

TREND: dachy spadziste w starym, dobrym stylu

Projektanci i inwestorzy chętnie sięgają po sprawdzone dachy spadziste, bo dostrzegają ich ogromny potencjał. Coraz więcej osób zwraca się ku tradycji i chce budować „podług nieba i zwyczaju polskiego”.
Witajcie w domu!
architektura i wnętrza

Przedsionek i hol. Na te detale koniecznie zwróć uwagę w projekcie

Radzimy, jaka powinna być strefa wejścia, która sprosta współczesnym wymaganiom: zapewni wygodną komunikację i będzie łączyła różne pomieszczenia w domu, a także pełniła funkcje reprezentacyjne. Zobacz, na co zwrócić uwagę w projekcie przedsionka i holu.
Eko Kostka
architektura i wnętrza

Projekt domu Eko Kostka – II miejsce w konkursie Dom Dostępny na rok 2021

Funkcjonalna i naturalnie wykończona „kostka” to nowoczesna, energooszczędna interpretacja znanego wzorca. Cała w drewnie doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy i zrywa ze stereotypem kostki betonowej z czasów PRL-u.
Warstwa po warstwie
budowa i remont

Etapy budowy podłogi na gruncie

Sprawdzone, proste rozwiązania z reguły są także najtańsze. Jak powinna być wykonana typowa podłoga na gruncie?
Detale dachowe
budowa i remont

Detale dachowe. Jakie akcesoria dachowe ograniczą przebicia przez połać

Każde przebicie przez połać dachową zwiększa ryzyko przeciekania dachu. Można je ograniczyć, stosując odpowiednie akcesoria.
Nowoczesna piwnica
budowa i remont

Piwnica w domu – zalety i wady podpiwniczenia

Jeżeli decydujemy się na dom z piwnicą, musimy go wybudować zgodnie z obecnymi standardami. To zawsze jest kosztowne, ale czasem piwnica jest niezbędna.
Płytki na ścianę i dach
budowa i remont

Płytki na ścianę i dach

Taki sam materiał na dachu i ścianie nadaje budynkowi elegancki, nowoczesny wygląd. Aby połączenie tych dwóch płaszczyzn było efektowne, trzeba je umiejętnie zaprojektować. Sprawdźmy, jak można to zrobić.
Dmuchaj na zimne
budowa i remont

Konkurent dla wełny mineralnej? Celuloza do ocieplania poddasza

Granulat celulozowy, natryskiwany pod ciśnieniem, wypełnia wszelkie zakamarki izolowanych przegród, dlatego jest polecany między innymi do ocieplania dachów skośnych. Czy może być konkurencją dla wełny mineralnej?
Wysolenia na klinkierze
budowa i remont

Białe zacieki na klinkierze – jest na to sposób!

Poznaj sposoby na usuwanie nieestetycznego nalotu na klinkierze. Podpowiadamy, jak go uniknąć.
Oparcie stropu gęstożebrowego
budowa i remont

Solidne połączenie: ściana + strop gęstożebrowy

Ściany murowane z betonu komórkowego i stropy gęstożebrowe są bardzo często wybierane przez inwestorów budujących domy jednorodzinne. Jak je połączyć, by rozwiązanie było solidne i trwałe?
Okładziny z płyt g-k
budowa i remont

Okładziny z płyt g-k do wykończenia poddasza

To ostatni etap wykańczania skosów i najważniejszy dla estetyki poddasza. Płyty g-k są lekkie i szybko się je montuje, a ich gładką powierzchnię łatwo później pokryć farbą.
Okna dachowe
budowa i remont

Okna dachowe pod lupą – co mamy do wyboru

Bez względu na to, czy budujemy nowy dom z poddaszem, czy modernizujemy stary, czeka nas zakup okien dachowych. Nie wszyscy wiedzą, jak wiele różnych możliwości mają do wyboru.
Koszty wstawienia okien dachowych
budowa i remont

Ile wydasz na okna dachowe do typowego domu z poddaszem

Sprawdźmy, ile zapłacimy za okna dachowe do typowego domu z poddaszem.
Jak uciszyć panele
budowa i remont

Jak uciszyć panele podłogowe: podkłady wyciszające

Panele to jeden z tańszych materiałów do wykańczania podłóg. Ich zaletą jest też szybki montaż. Z reguły nie przykleja się ich do podłoża. Jeśli nie umieścimy pod nimi odpowiedniego podkładu, każdy krok będą oznajmiać głośnym stuknięciem. Podpowiadamy, jaki materiał wyciszający wybrać.
Jak uzyskać niskie EP
instalacje i wyposażenie

Jak uzyskać niskie EP. Wymagania dotyczące ochrony cieplnej domu

Domy budowane po 1 stycznia 2021 r. będą musiały mieć nie tylko dobrze zaizolowane ściany, podłogę i dach, ale także wartość wskaźnika EP nie większą niż 70 kWh/(m2.rok). Spełnienie tych wymagań nie jest wcale proste.
Przemiana z pompą ciepła
instalacje i wyposażenie

Pompa ciepła w starym domu. To ma sens!

Czy do starego domu warto kupić pompę ciepła? Nie ma wątpliwości, że tak, jeśli dom przechodzi akurat taką metamorfozę jak ten 50-latek.
Łączniki i gniazda wtyczkowe
instalacje i wyposażenie

Instalacja elektryczna w domu: łączniki i gniazda wtyczkowe

Są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji elektrycznej, więc powinny być estetyczne i dopasowane do wystroju wnętrza. Przede wszystkim jednak muszą być tak dobrane oraz rozmieszczone, by korzystanie z nich było bezpieczne i wygodne.
Wybieramy miskę ustępową
instalacje i wyposażenie

Wybieramy miskę ustępową. Vademecum kupującego

Urządzenia sanitarne są trwałym elementem wyposażenia łazienki – przymocowuje się je do ściany i/lub podłogi, często obudowuje meblami. Zwykle korzystamy z nich potem przez wiele lat, więc ich jakość i wygląd są bardzo ważne.
Pomysłowe nawierzchnie
wokół domu

23 inspirujące pomysły na nawierzchnię wokół domu

Utwardzone nawierzchnie to stały element każdej działki. Tworzą podjazd i ścieżki ogrodowe, niekiedy wyznaczają miejsce wypoczynku. Do ich budowy zwykle wykorzystywane są elementy betonowe. Jest ich na rynku bardzo wiele. Które wybrać? Jak je ułożyć?
Zanim ogród dojrzeje
wokół domu

Dla niecierpliwych – szybko rosnące rośliny do ogrodu

Proces dojrzewania ogrodu trwa zazwyczaj około pięciu lat. Tyle potrzeba, by rośliny, zwłaszcza drzewa i krzewy, urosły i wypełniły przestrzeń. Co zrobić, żeby do tego czasu ogród nie sprawiał wrażenia pustego?
Kiedy po opinię do rzeczoznawcy
prawo i pieniądze

Gdy chcesz prowadzić w domu działalność gospodarczą

Jeśli chcemy prowadzić we własnym domu działalność gospodarczą, może być konieczne dostosowanie do tych zamiarów projektu budowlanego i uzgodnienie go z odpowiednimi instytucjami. Lokale usługowe muszą bowiem spełniać wymagania dotyczące wielkości pomieszczeń, oświetlenia, poziomu hałasu, wentylacji lub ochrony przeciwpożarowej.
Kredyt na dom
prawo i pieniądze

Kredyt na dom. Jak przygotować kosztorys i harmonogram budowy

Kluczowymi elementami wniosku kredytowego są rzetelnie przygotowany kosztorys i plan inwestycji. Na ich podstawie będzie wypłacany i rozliczany kredyt.