Płytki na mur-beton

Taras i schody zewnętrzne

Paweł Lisiński
Paweł Lisiński

Wykańczanie tarasu albo schodów zewnętrznych płytkami ceramicznymi jest bardzo popularne. Ale często płytki odklejają się po jakimś czasie. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje, i pokazujemy, jak wykonać taras prawidłowo.

Jeśli na tarasie lub schodach jest pęknięta albo ukruszona płytka, popękana spoina, wykruszony silikon, to znaczy, że proces destrukcji trwa na całej powierzchni, tylko w różnych miejscach jest on jeszcze na innym etapie.

W przypadku tarasu czy schodów na gruncie wykonywanie miejscowego, punktowego remontu właściwie nie ma sensu. Można wymienić jedną płytkę lub kilka, ale to będzie półśrodek, naprawa tylko na jakiś czas. Gdy wygląd okładziny jest jeszcze do zaakceptowania, to remont możemy odłożyć na później. Jednak trzeba mieć świadomość, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest całościowa naprawa tarasu lub schodów, czyli wymiana całej warstwy wykończeniowej. Zatem zasady dotyczące prawidłowego wykonania okładziny na zewnątrz są takie same podczas robienia jej po raz pierwszy, jak i w czasie remontu. Zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na staranność wykonania okładziny, bo taras nie wybaczy żadnego błędu.

Płytki na  mur-beton

Przyczyn odpadania płytek na schodach lub tarasie zwykle jest kilka, bo podczas wykonywania okładziny popełnia się wiele błędów. Wspólnie prowadzą one do zniszczenia okładziny

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, co może być przyczyną odklejania się płytek ceramicznych od płyty tarasu
  • opis prawdiłowego wykonania płyty betonowej oraz hydroizolacji podpłytkowej
  • porady, jak dobrać odpowiedni klej do płytek oraz spoinę
  • informację o tym, jak powinna być mocowana balustrada
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2015 Tekst Paweł Lisiński
warto przeczytać