Co można wybudować bez pozwolenia

na działce budowlanej

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

Altana, wiata, drewutnia, budynek gospodarczy, ogród zimowy, oczko wodne – podlegają przepisom Prawa budowlanego. Jakich formalności urzędowych wymagają obecnie, po niedawnej zmianie przepisów? Czy można je wybudować w dowolnym miejscu?

Sposób zagospodarowania działki ustala się już na etapie przygotowywania projektu budowlanego domu. Wówczas wszystkie obiekty pomocnicze – jak altanka śmietnikowa, budynek gospodarczy czy miejsce postojowe – są objęte jednym pozwoleniem na budowę (tym samym co dom mieszkalny) i nie wymagają oddzielnych formalności, a o prawidłową lokalizację zadba projektant. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że przydałby się jeszcze dodatkowy domek na narzędzia, trzeba wygospodarować miejsce na parkowanie kolejnego samochodu w rodzinie albo pozazdrościliśmy sąsiadowi oczka wodnego. W wypadku takich inwestycji stosuje się uproszczone procedury. Nie trzeba więc zamawiać projektu ani występować o wydanie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Jeśli dany obiekt wymaga zgłoszenia, nie lekceważmy tego obowiązku, żeby nie popełnić samowoli budowlanej (za jej legalizację trzeba zapłacić 2,5 lub 5 tys. zł, zależnie od obiektu).

Co można wybudować bez pozwolenia
rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • informacje, jakich formalności urzędowych wymaga budowa różnych niewielkich obiektów towarzyszących zabudowie jednorodzinnej.

Dowiesz się też, jaki jest związek między przeznaczeniem popularnej wiaty (może służyć na przykład do parkowania samochodu, składowania narzędzi ogrodowych albo przechowywania drewna do kominka) a możliwością wyboru miejsca, w którym ma stanąć.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2015 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA