Fundamenty
Zaczynamy od szalunków i budowy ław. Później wznosimy ściany fundamentowe, wykonujemy izolacje oraz zajmujemy się podłogą na gruncie. To główne etapy budowy tradycyjnych fundamentów. Trzeba je przeprowadzić solidnie, bo po zasypaniu wykopów trudno będzie zrobić poprawki.
1. Planuj
Kształt i wielkość fundamentów, czyli zagłębionej w gruncie konstrukcji, na której ma stanąć budynek, określa projektant. Poprzedza to wiele obliczeń, w których uwzględnia on obciążenia będące oddziaływać na grunt, kształt przyszłego obiektu, rodzaj jego konstrukcji, ukształtowanie terenu i warunki gruntowe oraz wodne w miejscu przyszłej budowy. Taka skrupulatność jest niezwykle ważna. Źle zaprojektowane fundamenty nie utrzymają spoczywającego na nich ciężaru.
Liczy się również materiał, który w porozumieniu z projektantem lub zgodnie z jego wytycznymi zastosujemy do budowy. Ogromny wpływ na trwałość fundamentów i walory użytkowe obiektu na nich wzniesionego ma także izolacja podziemnych podpór – termiczna, chroniąca przed wychładzaniem się ogrzewanych wnętrz, oraz wodochronna, mająca nie dopuścić, by woda gruntowa zagroziła w jakiś sposób budynkowi.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie jak budować fundamenty,
- porady dotyczące ich izolacji,
- zestawienie materiałów do budowy, ocieplania i hydroizolacji fundamentów,
- opis fundamentów o nietypowych rozwiązaniach.
Przedstawiamy też porównanie kosztów wykonania fundamentów tradycyjnych (ławy i ściany fundamentowe) i płyty fundamentowej na przykładzie czterech projektów gotowych z Kolekcji MURATORA
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych