Pięknie i komfortowo
Adaptacja poddasza w starej kamienicy
Zorganizowanie pełnowartościowego mieszkania na nieużywanym przez lata i nieprzystosowanym do celów mieszkalnych strychu nie jest łatwym zadaniem, ale pan Paweł zabierał się do pracy bez obaw. Ma już doświadczenie z kilkunastu podobnych realizacji.
Wolno stojąca kamienica sąsiaduje z gmachami Politechniki Śląskiej w centrum Gliwic. Lokalizacja to jej atut, równie istotny jak atrakcyjność samego budynku. Ceglane elewacje zdobi ornament z ciemnej zendrówki oraz wnęki okienne o różnym kształcie i szerokości. Wejście do kamienicy zostało ujęte w niszę z motywem trójliścia, a na tle dachu odcinają się smukłe, schodkowe szczyty.
Przed stuleciem w śląskiej architekturze powszechnie stosowano neogotycki kostium, jednak detal w wielu budynkach był skromny. Mimo urody kamienica nie została wpisana na listę zabytków. To z punktu widzenia inwestora dobra, bo dająca swobodę w podejmowaniu decyzji wiadomość.
Dla pana pawła kluczowa była możliwość zaadaptowania pomieszczeń poddasza na pełnowartościowe mieszkanie. Kupił więc połowę nieużywanego przez lata strychu. Choć pod wysokimi dachami wiekowych kamienic jest wiele niezagospodarowanych strychów, nie wszystkie nadają się do przebudowy. Czasem wysoka cena nieruchomości w połączeniu z ...
W artykule znajdziesz:
- opis adaptacji nieużytkowego poddasza na pomieszczenia mieszkalne
- sposoby doprowadzenia niezbędnych instalacji z pomieszczeń położonych poniżej
- zasady rozprowadzenia instalacji w remontowanej przestrzeni
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak / INOSTUDIO ARCHITEKCI Gliwice