Rekomendacje

Kominek z płaszczem wodnym

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Jest ozdobą salonu i wydajnym źródłem ciepła na tanie paliwo dla grzejników i/lub podłogówki. Może także podgrzewać wodę użytkową. Wyjaśniamy, jak jest zbudowany i jak działa. Przygotowaliśmy też prezentację wybranych wkładów z płaszczem wodnym spełniających wymogi Ekoprojektu.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym to dobre uzupełnienie wodnego systemu grzewczego

fot. Marcin Czechowicz, projekt: Sławomir Hryniewicz

Kominek stanowi ozdobę wnętrza i dodatkowe źródło ciepła w domu. Kiedy ma zamknięty wkład, jest bez porównania bardziej wydajny energetycznie od takiego z otwartym paleniskiem. Jeśli dodatkowo wybierzemy model z wkładem i płaszczem wodnym, będzie można go włączyć w system ogrzewania domu oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Drewno jest doskonałym paliwem i szkoda puszczać z dymem energię cieplną uzyskaną z jego spalania.

Zależnie od wielkości domu i konfiguracji kominka może on być jedynym źródłem ciepła. Obecne przepisy na to nie pozwalają, choć parametry wielu produkowanych wkładów są do tego odpowiednie.

Dlatego zdecydowanie częściej kominki z płaszczem wodnym wykorzystuje się do wspomagania systemu ogrzewania, zwłaszcza w okresie przejściowym między ciepłą a zimną porą roku, gdy już (albo jeszcze) nie opłaca się używać głównego źródła ciepła, na przykład kotła gazowego.

Poprosiliśmy producentów i dystrybutorów wkładów kominkowych z ...

W artykule znajdziesz:

  • opis i zasadę działania kominka z płaszczem wodnym
  • warunki bezpiecznej eksploatacji kominka w otwartych i zamkniętych instalacjach grzewczych
  • sposoby wykorzystania kominka do ogrzewania
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2019 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA