Kominek z płaszczem wodnym
Jest ozdobą salonu i wydajnym źródłem ciepła na tanie paliwo dla grzejników i/lub podłogówki. Może także podgrzewać wodę użytkową. Wyjaśniamy, jak jest zbudowany i jak działa. Przygotowaliśmy też prezentację wybranych wkładów z płaszczem wodnym spełniających wymogi Ekoprojektu.
Kominek stanowi ozdobę wnętrza i dodatkowe źródło ciepła w domu. Kiedy ma zamknięty wkład, jest bez porównania bardziej wydajny energetycznie od takiego z otwartym paleniskiem. Jeśli dodatkowo wybierzemy model z wkładem i płaszczem wodnym, będzie można go włączyć w system ogrzewania domu oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Drewno jest doskonałym paliwem i szkoda puszczać z dymem energię cieplną uzyskaną z jego spalania.
Zależnie od wielkości domu i konfiguracji kominka może on być jedynym źródłem ciepła. Obecne przepisy na to nie pozwalają, choć parametry wielu produkowanych wkładów są do tego odpowiednie.
Dlatego zdecydowanie częściej kominki z płaszczem wodnym wykorzystuje się do wspomagania systemu ogrzewania, zwłaszcza w okresie przejściowym między ciepłą a zimną porą roku, gdy już (albo jeszcze) nie opłaca się używać głównego źródła ciepła, na przykład kotła gazowego.
Poprosiliśmy producentów i dystrybutorów wkładów kominkowych z ...
W artykule znajdziesz:
- opis i zasadę działania kominka z płaszczem wodnym
- warunki bezpiecznej eksploatacji kominka w otwartych i zamkniętych instalacjach grzewczych
- sposoby wykorzystania kominka do ogrzewania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych