Rekomendacje

Kominek z płaszczem wodnym

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Jest ozdobą salonu i wydajnym źródłem ciepła na tanie paliwo dla grzejników i/lub podłogówki. Może także podgrzewać wodę użytkową. Wyjaśniamy, jak jest zbudowany i jak działa. Przygotowaliśmy też prezentację wybranych wkładów z płaszczem wodnym spełniających wymogi Ekoprojektu.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym to dobre uzupełnienie wodnego systemu grzewczego

fot. Marcin Czechowicz, projekt: Sławomir Hryniewicz

Kominek stanowi ozdobę wnętrza i dodatkowe źródło ciepła w domu. Kiedy ma zamknięty wkład, jest bez porównania bardziej wydajny energetycznie od takiego z otwartym paleniskiem. Jeśli dodatkowo wybierzemy model z wkładem i płaszczem wodnym, będzie można go włączyć w system ogrzewania domu oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Drewno jest doskonałym paliwem i szkoda puszczać z dymem energię cieplną uzyskaną z jego spalania.

Zależnie od wielkości domu i konfiguracji kominka może on być jedynym źródłem ciepła. Obecne przepisy na to nie pozwalają, choć parametry wielu produkowanych wkładów są do tego odpowiednie.

Dlatego zdecydowanie częściej kominki z płaszczem wodnym wykorzystuje się do wspomagania systemu ogrzewania, zwłaszcza w okresie przejściowym między ciepłą a zimną porą roku, gdy już (albo jeszcze) nie opłaca się używać głównego źródła ciepła, na przykład kotła gazowego.

Poprosiliśmy producentów i dystrybutorów wkładów kominkowych z ...

W artykule znajdziesz:

  • opis i zasadę działania kominka z płaszczem wodnym
  • warunki bezpiecznej eksploatacji kominka w otwartych i zamkniętych instalacjach grzewczych
  • sposoby wykorzystania kominka do ogrzewania
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2019 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA