Ubezpieczenie w płynie

Jak zaizolować łazienkę

Radosław Murat
Radosław Murat

Gdy planujemy wykańczanie łazienki lub jej remont, pamiętajmy o tym, żeby pod płytkami znalazła się hydroizolacja. Dzięki niej nie zalejemy sąsiednich pomieszczeń.

Okładzina ceramiczna byłaby szczelna, gdyby nie fugi. To przez nie może się przesączać woda. Im większe zalanie, tym opór fug mniejszy, a co dopiero, gdy spoina gdzieś się ukruszyła lub odspoiła od krawędzi płytek. Wtedy woda płynie bez przeszkód i wnika w ściany lub strop. Rezultat łatwo sobie wyobrazić. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, niszczy tynki i powłoki malarskie. Kiedy brodzik lub wanna przepełnią się wodą, dojdzie do większego zalania, podobnie jak w efekcie jakiejś awarii instalacji wodnej – wówczas piętro niżej zacznie kapać z sufitu i pojawią się zacieki. Jeśli więc ścian nie wykończymy na przykład betonem, a podłóg – żywicą epoksydową, pozostaje nam zastosować uszczelnienie podpłytkowe. Z czego, gdzie i jak się je wykonuje?.

Zanim przystąpi się do nanoszenia hydroizolacji, powierzchnię ścian oraz podłóg powinno się przeszlifować grubym papierem ściernym i dokładnie odkurzyć. Przed izolowaniem podłoże trzeba zagruntować

fot. Mapei

W artykule znajdziesz:

  • Wyjaśnienie, które miejsca w łazience wymagają hydroizolacji.
  • Wyjaśnienie zasad stosowania folii wpłynie.
  • Informacje o mikrozaprawach cementowych.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2019 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU