spis treści

Murator 11/2013

Rady dla planujących budowę
rozmowy o budowaniu

Rady dla planujących budowę

Zebraliśmy grono ekspertów. Każdy z nich ma wiele praktycznych rad, które pozwolą mądrze zaplanować budowę i rozpocząć ją już w przyszłym roku. Musi się udać!
Cieplej, ładniej, wygodniej
architektura i wnętrza

Cieplej, ładniej, wygodniej. Wymieniamy okna

Nie ma modernizacji bez wymiany stolarki. Właściciele starych domów od niej często zaczynają prace remontowe. Nic dziwnego, bo wstawienie nowych okien to nieskomplikowany, a skuteczny krok do poprawy warunków mieszkania.
Życie na krawędzi
architektura i wnętrza

Dom na kamiennym urwisku

Dom, jak w biblijnej opowieści, stanął na skale. Zamysł architekta polegał na tym, by forma budynku wynikała z topografii, a ogród był przedłużeniem okolicznych łąk.
Bliźniak racjonalista
architektura i wnętrza

Sprawdzony projekt bliźniaka na wąską działkę

Dzięki temu, że jest zrośnięty jedną ścianą z domem sąsiada, można go zbudować nawet na bardzo wąskiej działce. Skromny z zewnątrz, zaskakuje przestronnym, funkcjonalnym wnętrzem.
Jak urządzić salon?
architektura i wnętrza

Jak urządzić salon? 14 inspirujących zdjęć i praktyczne rady architekt wnętrz

Współcześnie salon, miejsce, w którym odpoczywamy i przyjmujemy gości, jest przeważnie częścią otwartej strefy dziennej. Pokazujemy, jak harmonijnie pogodzić różne funkcje w jednym wnętrzu, nie rezygnując z komfortu.
Zmiany w projekcie
architektura i wnętrza

Murator pomaga: zmiany w projekcie

Co warto wiedzieć, gdy chcemy podnieść ściankę kolankową lub zabudować podcień.
Jak kupować tapety
architektura i wnętrza

Jak kupować tapety

Wciąż są modne. Wzory tapet pojawiające się na ścianach pasują do wnętrz o różnych stylach – nie tylko tradycyjnych. Mogą być także ważnym elementem tych nowoczesnych.
Garda
architektura i wnętrza

Dom w standardzie NF40 z katalogu. Wyróżnienie w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Typowy budynek o prostej bryle i klarownym układzie funkcjonalnym, w którym standard energetyczny NF40 uzyskano za cenę znacznie niższą od określonej w założeniach konkursu.
Drzwi i podłogi
dom jak nowy

Drzwi i podłogi – naprawiać czy wymieniać? Zobacz inspirujące przykłady udanych remontów

Nowe albo poddane renowacji potrafią zupełnie odmienić wnętrze. Jedna i druga metoda może przynieść zaskakujące rezultaty. Decyzję, którą wybrać, należy uzależnić nie tylko od stanu, w jakim są drzwi i podłogi, ale także efektu, który chcemy osiągnąć.
Najnowsze prefabrykaty betonowe
budowa i remont

Marzy Ci się szybka budowa ciepłego domu? Buduj z prefabrykatów betonowych!

Przedstawiamy prefabrykaty betonowe. Są to kompozyty, w których masa betonowa została wypełniona granulkami styropianu i szkła lub samego styropianu. Z takich materiałów można wznieść dom energooszczędny, a nawet pasywny.
Sposób na lekki dach płaski
budowa i remont

Sposób na lekki dach płaski

Dach płaski można zbudować w nowoczesny sposób. Jego konstrukcję, zamiast ciężkiej płyty żelbetowej, będą stanowić lekkie wiązary kratownicowe. Papę na wierzchu zastąpimy lekką, a jednocześnie mocną i trwałą membraną paroprzepuszczalną.
Jak kupować okna
budowa i remont

Jak kupować okna

Wybór okien to bardzo ważna decyzja. Od nich zależy komfort mieszkania oraz estetyka naszego domu. Oto garść podstawowych wskazówek.
System z dymkiem
budowa i remont

Gotowe systemy kominowe

Systemy kominowe są błędoodporne, łatwe i szybkie w montażu. Dlatego szturmem zdobywają rynek i wypierają kominy budowane metodami tradycyjnymi.
Modne dachy z blachy
budowa i remont

Modne dachy z blachy

Panele stalowe łączone na rąbek stojący układa się szybko i sprawnie, wyglądają elegancko, a przy tym będą służyć długie lata. Warto się im przyjrzeć z bliska.
Metamorfoza poddasza
budowa i remont

Montaż okien dachowych w starym domu krok po kroku

W starą więźbę dachową wstawiono okna połaciowe w zespoleniach. Relacjonujemy przebieg prac montażowych.
Uwaga, zima!
budowa i remont

Prace na budowie zimą. Co zrobić, gdy zaskoczą nas przymrozki

Woda zamarza w temperaturze 0°C, a jest ona składnikiem używanych na budowie zapraw murarskich, tynków, farb, klejów. Bez wody na razie nie można wznieść domu w tradycyjny sposób. Podpowiadamy, co zrobić, gdy zaskoczą nas przymrozki.
Bez ukrywania konstrukcji
budowa i remont

Schody metalowe w domu – od projektu do realizacji

Ich ażurowa widoczna konstrukcja pasuje do otwartego wnętrza, w którym pierwszoplanową rolę gra podwieszana antresola wykonana również ze stali.
Drewno w łazience
budowa i remont

Drewno w łazience

Pomagamy wybrać drewno na podłogę w łazience. Podpowiadamy, jak je przymocować i chronić, by było piękne i trwałe.
Szerokie otwarcia
budowa i remont

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wyburzysz ścianę

Usunięcie ściany to jeden z najczęstszych pomysłów na zmianę aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Łączymy pomieszczenia, aby uzyskać więcej przestrzeni, powietrza i światła we wnętrzu. Radzimy, jak sprawdzić, czy mamy do czynienia ze ścianą działową, czy nośną, oraz pokazujemy prawdziwy projekt oraz realizację wyburzania ściany między kuchnią a pokojem w domu-kostce z lat 60.
Nie puszczają pary
instalacje i wyposażenie

Gazowe kotły kondensacyjne. Ile ciepła mogą odzyskać?

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skroplenia uwalnia się ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania domu. Potrzebny jest do tego kocioł kondensacyjny.
Czujniki tlenku węgla
instalacje i wyposażenie

Czujniki tlenku węgla

Najskuteczniejszym sposobem sygnalizacji zagrożenia tlenkiem węgla są wykrywające jego obecność czujniki.
Okrycia na czas zimy
wokół domu

Okrycia roślin na czas zimy

Mróz, jak to pokazała niejedna zima, może poczynić spore spustoszenie w ogrodzie. Warto się przygotować na jego przyjście i zawczasu okryć rośliny.
Sezon zamknięty
wokół domu

Sezon w ogrodzie zamknięty. Jak przygotować do zimy sprzęt i narzędzia ogrodnicze?

Ogród powoli szykuje się do zimy. Po zakończonych pracach zostały brudne narzędzia i resztki preparatów stosowanych w uprawie roślin. Co zrobić, żeby w dobrym stanie dotrwały do wiosny?
VAT w budownictwie jednorodzinnym 8 czy 23%?
prawo i pieniądze

VAT w budownictwie jednorodzinnym 8 czy 23%?

Obliczając koszty planowanej inwestycji, trzeba brać pod uwagę ceny brutto materiałów i usług. Duże znaczenie mają tu stawki VAT. Warto wiedzieć, kiedy to będzie 8, a kiedy 23%. Wyższy podatek na fakturze to większy wydatek.
Opłata planistyczna
prawo i pieniądze

Nowy plan miejscowy. Kiedy może być pobrana opłata planistyczna

Możliwość zagospodarowania nieruchomości jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jej wartość. Uchwalenie nowego planu miejscowego może więc podnieść – i to znacząco – jej cenę. W pewnych sytuacjach trzeba się podzielić takim przysporzeniem z gminą.