Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła
Czy warto?
Jeszcze do niedawna stosowanie powietrznych pomp ciepła było w naszym klimacie uznawane za nieopłacalne. Niektórzy nadal żyją w takim przekonaniu. Tymczasem osiągi oferowanych obecnie powietrznych pomp ciepła są znacznie lepsze od tych sprzed kilku lat.
Starsze i prostsze modele powietrznych pomp ciepła charakteryzują się tym, że gdy temperatura na zewnątrz spada do kilku stopni poniżej zera, nie są zdolne do efektywnego działania. Musi je wtedy zastąpić inne urządzenie grzewcze. Stąd wzięła się opinia, że nie są odpowiednie do ogrzewania domów w naszym klimacie. Odpowiedzią producentów było wprowadzenie na polski rynek urządzeń pozbawionych tej niedogodności, a następnie dążenie do dostosowania ich cen do możliwości naszych kieszeni. W rezultacie można już kupić pompy ciepła pracujące z zadowalającą efektywnością, gdy temperatura powietrza wynosi zaledwie –20°C, a nawet –25°C, a ich cena jest zbliżona, a niekiedy nawet niższa od tej, którą kilka lat temu trzeba było zapłacić za urządzenie o znacznie gorszych osiągach.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, na jakiej zasadzie działa pompa ciepła
- przegląd możliwości, jakie dają współczesne pompy powietrzne
- informacje, co wpływa na wyzszą wydajność sprężarek inwerterowych
- porównanie pompy ciepła powietrznej i gruntowej pod względem kosztów i efektywności oraz wyjaśnienie, z czego wynika różnica w kosztach ekspoatacji obu urządzeń
- schemat działania pompy z cyklem EVI
- wyjaśnienie, od czego zależy efektywność pompy ciepła
- porady, jak wybrać powietrzną pompę ciepła
- informacje, co to jest współczynnik wydajności COP
- odpowiedź na pytanie, czy pompa powietrzna jest dobrą alternatywą dla kolektorów słonecznych
- analizę, czy opłaca się inwetsować w powietrzną pompę ciepła
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych