Kupujemy działkę albo dom
Jaki VAT – 8 czy 23%
Na rynku nieruchomości obowiązują dwie stawki VAT. Którą zapłacimy? To zależy, od kogo kupujemy nieruchomość, jaki jest jej charakter i co na niej wybudowano.
Podatek od towarów i usług dolicza się do ceny przy transakcjach wykonywanych przez podatników VAT. Zakup nieruchomości od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest nim opodatkowany. Do ceny dolicza się wówczas 2-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który jest pobierany od kupującego przez notariusza. Problem w tym, że sprzedający, który jest osobą fizyczną, w pewnych sytuacjach może zostać uznany za podatnika VAT, zwłaszcza gdy sprzedaje więcej niż jedną działkę.
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się – pod pewnymi warunkami – stawkę obniżoną do 8%. Dotyczy to zarówno budynków, jak i gruntów.
W artykule znajdziesz:
- szczegółowe wyjaśnienia, od czego zależy stawka VAT w obrocie nieruchomościami i jakie pojawiają się w tym zakresie wątpliwości interpretacyjne
- podpowiedź, jak uzyskać od fiskusa wiążącą informację o właściwej stawce VAT dla danej transakcji.
Dowiesz się, jakie znaczenie dla wysokości podatku ma osoba sprzedawcy (prawna czy fizyczna, handlowiec czy osoba prywatna), charakter gruntu (rolny czy budowlany), stan zabudowy (gotowy dom czy nieukończona budowa) oraz wielkość kupowanego domu.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych