Ściany z fabryki
Dom z prefabrykatów keramzytobetonowych
Prefabrykaty wymyślono, aby przyspieszyć proces budowy oraz dla wygody inwestorów. Budowanie z nich jest proste. Prostsze, niż nam się wydaje. Pokazujemy, jak powstaje dom, którego ściany przyjeżdżają na plac budowy z wytwórni.
Budowanie domu w tej technologii przypomina montaż bloku z wielkiej płyty z lat 70. Jest jednak zasadnicza różnica między obecną prefabrykacją a tą sprzed kilkudziesięciu lat. O ile wszystkie bloki z wielkiej płyty wyglądały podobnie, bo architekci, dysponując tylko kilkoma prefabrykowanymi modułami, mieli ograniczone możliwości kształtowania bryły, to z prefabrykatów wyprodukowanych obecnie można zrealizować prawie każdą wizję architektoniczną. Elementy ścienne przygotowuje się na wymiar, dostosowując ich schematy statyczne do indywidualnego projektu.
Na budowę przyjeżdżają gotowe ściany z otworami na okna i drzwi. Elementy łączy się ze sobą na miejscu. Najważniejszą zaletą współczesnej prefabrykacji, obok elastyczności w dostosowaniu technologii do projektu, jest krótki czas budowy (w porównaniu z technologiami tradycyjnymi). Dom jednorodzinny w stanie surowym powstaje w kilka dni.
Pozostałe elementy budynku – okna, dach wraz z pokryciem, wykończenie elewacji – wykonuje się podobnie jak w technologiach tradycyjnych ...
W artykule znajdziesz:
- relację z budowy domu wykonanego z prefabrykatów keramzytobetonowych
- orientacyjny koszt domu zbudowanego w tej technologii
- najważniejsze parametry ścian zrobionych z prefabrykatów
- przydatne adresy firm specjalizujących się w budowie takich domów
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych