Ściany z fabryki

Dom z prefabrykatów keramzytobetonowych

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Prefabrykaty wymyślono, aby przyspieszyć proces budowy oraz dla wygody inwestorów. Budowanie z nich jest proste. Prostsze, niż nam się wydaje. Pokazujemy, jak powstaje dom, którego ściany przyjeżdżają na plac budowy z wytwórni.

Budowanie domu w tej technologii przypomina montaż bloku z wielkiej płyty z lat 70. Jest jednak zasadnicza różnica między obecną prefabrykacją a tą sprzed kilkudziesięciu lat. O ile wszystkie bloki z wielkiej płyty wyglądały podobnie, bo architekci, dysponując tylko kilkoma prefabrykowanymi modułami, mieli ograniczone możliwości kształtowania bryły, to z prefabrykatów wyprodukowanych obecnie można zrealizować prawie każdą wizję architektoniczną. Elementy ścienne przygotowuje się na wymiar, dostosowując ich schematy statyczne do indywidualnego projektu.

Na budowę przyjeżdżają gotowe ściany z otworami na okna i drzwi. Elementy łączy się ze sobą na miejscu. Najważniejszą zaletą współczesnej prefabrykacji, obok elastyczności w dostosowaniu technologii do projektu, jest krótki czas budowy (w porównaniu z technologiami tradycyjnymi). Dom jednorodzinny w stanie surowym powstaje w kilka dni.

Pozostałe elementy budynku – okna, dach wraz z pokryciem, wykończenie elewacji – wykonuje się podobnie jak w technologiach tradycyjnych ...

Ściany z fabryki

Po ociepleniu i otynkowaniu dom z prefabrykowanymi ścianami niczym nie będzie się różnił od murowanego

fot. Zuzanna Podwysocka

W artykule znajdziesz:

  • relację z budowy domu wykonanego z prefabrykatów keramzytobetonowych
  • orientacyjny koszt domu zbudowanego w tej technologii
  • najważniejsze parametry ścian zrobionych z prefabrykatów
  • przydatne adresy firm specjalizujących się w budowie takich domów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2013 Tekst i zdjęcia Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU