Must have współczesnego domu – kominek

Jak go zamontować, czym obudować?

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Musi być bezpieczny – bo płonie w nim ogień, powinien być piękny – ponieważ stoi zwykle w reprezentacyjnym pomieszczeniu, wreszcie warto, żeby skutecznie grzał – bo nie ma przyjemniejszego sposobu zmniejszenia wydatków na ogrzewanie.

Jeżeli ciepło ze spalania drewna ma niemal w całości pozostać w domu i go ogrzewać, kominek musi mieć zamykany wkład, choć to odbiera mu nieco uroku. Ale nie ma nic za darmo. Wkład musi być połączony z dopasowanym do niego przewodem kominowym, zaopatrzony w dopływ świeżego powietrza do spalania (najlepiej bezpośrednio do paleniska) i odpowiednio obudowany. Pomieszczenie, w którym zostanie zamontowany kominek, musi mieć sprawną wentylację grawitacyjną albo mechaniczną nawiewno-wywiewną (i koniecznie osobno doprowadzone powietrze do spalania). Współistnienie kominka z wentylacją mechaniczną wywiewną jest wykluczone.

Must have współczesnego domu – kominek

Kominki z lekką, zaizolowaną od wewnątrz obudową, wyposażone we wkłady z dużymi przeszkleniami większość ciepła przekazują do pomieszczenia na drodze konwekcji i szybko je nagrzewają

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • wymagania odnośnie do warunków instalowania kominka
  • zasady wykonania przewodu dymowego do kominka
  • sposoby obudowywania kominków z wkładem
  • różnice w budowie i sposobie działania kominków z DGP i z płaszczem wodnym
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2013 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać