Płytkie i mocne posadowienie
Płyta fundamentowa to żelbetowa konstrukcja układana na warstwie termoizolacji i hydroizolacji.
Podbudowa
Najpierw trzeba usunąć żyzną warstwę gruntu i zrobić płytki wykop. Podłoże pod płytę powstaje z pospółki, czyli z piasku zmieszanego ze żwirem. Nanosi się ją warstwami. Każda musi być dobrze ubita i wyrównana.
Hydroizolacja
Można ją układać pod ociepleniem lub nad nim. Stosuje się do tego grubą folię polietylenową albo membranę EPDM. Mają one formę dużej plandeki. Hydroizolacja płyty może być także wykonana ze zgrzanych ze sobą pasów papy.
Zbrojenie
Do zbrojenia używa się gotowych siatek stalowych. Siatka musi być oparta na podkładkach dystansowych. Dzięki temu możliwe będzie równomierne otulenie zbrojenia mieszanką betonową, która wpłynie także pod pręty.
Opaska
Taka opaska termoizolacyjna budowana jest z polistyrenu XPS lub twardego styropianu. Tworzy formę, którą wypełni się betonem. Zapewni przy tym ocieplenie bocznych krawędzi płyty, co zabezpieczy ją przed przemarzaniem.
Ocieplenie
Termoizolację o łącznej grubości 15-20 cm układa się z twardych płyt z polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu o gęstości 200 kg/m3. Stosuje się tu płyty o fazowanych krawędziach, które można układać na zakładkę. Warto ich połączenia skleić niskoprężną pianą poliuretanową.
Betonowanie
Do wykonania płyty powinien być zastosowany beton klasy minimum C20/25 (B25). Można też bardziej uszczelnić płytę, wybierając beton wodoszczelny W4, W6 lub W8. Płyta może mieć zróżnicowaną grubość. W najcieńszym miejscu jest to nie mniej niż 18 cm.
Zdjęcia Andrzej T. Papliński