Płyta fundamentowa pod lupą

Płytkie i mocne posadowienie

Radosław Murat
Radosław Murat

Płyta fundamentowa to żelbetowa konstrukcja układana na warstwie termoizolacji i hydroizolacji.

Płytkie i mocne posadowienie

fot. Andrzej T. Papliński

Podbudowa

Najpierw trzeba usunąć żyzną warstwę gruntu i zrobić płytki wykop. Podłoże pod płytę powstaje z pospółki, czyli z piasku zmieszanego ze żwirem. Nanosi się ją warstwami. Każda musi być dobrze ubita i wyrównana.

fot. Andrzej T Papliński

Hydroizolacja

Można ją układać pod ociepleniem lub nad nim. Stosuje się do tego grubą folię polietylenową albo membranę EPDM. Mają one formę dużej plandeki. Hydroizolacja płyty może być także wykonana ze zgrzanych ze sobą pasów papy.

fot. Andrzej T Papliński

Zbrojenie

Do zbrojenia używa się gotowych siatek stalowych. Siatka musi być oparta na podkładkach dystansowych. Dzięki temu możliwe będzie równomierne otulenie zbrojenia mieszanką betonową, która wpłynie także pod pręty.

fot. Andrzej T Papliński

Opaska

Taka opaska termoizolacyjna budowana jest z polistyrenu XPS lub twardego styropianu. Tworzy formę, którą wypełni się betonem. Zapewni przy tym ocieplenie bocznych krawędzi płyty, co zabezpieczy ją przed przemarzaniem.

fot. Andrzej T Papliński

Ocieplenie

Termoizolację o łącznej grubości 15-20 cm układa się z twardych płyt z polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu o gęstości 200 kg/m3. Stosuje się tu płyty o fazowanych krawędziach, które można układać na zakładkę. Warto ich połączenia skleić niskoprężną pianą poliuretanową.

fot. Andrzej T Papliński

Betonowanie

Do wykonania płyty powinien być zastosowany beton klasy minimum C20/25 (B25). Można też bardziej uszczelnić płytę, wybierając beton wodoszczelny W4, W6 lub W8. Płyta może mieć zróżnicowaną grubość. W najcieńszym miejscu jest to nie mniej niż 18 cm.

fot. Andrzej T Papliński
Wydanie: Murator 9/2017 Tekst Radosław Murat
Zdjęcia Andrzej T. Papliński
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA