Jak rozliczyć podatek
Gdy wynajmujemy mieszkanie
Zamiast sprzedać dotychczasowe lokum i wydać uzyskane pieniądze na budowę domu, można też je wynająć, a czynsz przeznaczyć na spłatę kredytu budowlanego. Nie wolno wówczas zapomnieć o obowiązkach podatkowych. Warto też policzyć, która z dostępnych metod rozliczenia podatku najbardziej się opłaca.
Jest kilka możliwości rozliczenia podatku od przychodów uzyskiwanych z najmu mieszkania. Najprostsza to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% przychodu, którego nie można pomniejszyć o żadne koszty. To dobra metoda dla tych osób, które nie lubią załatwiać wielu formalności i nie ponoszą dużych wydatków na wynajmowany komuś lokal (na przykład nie spłacają kredytu zaciągniętego na jego kupno). Drugą formą opodatkowania są zasady ogólne, czyli opłacanie podatku według skali podatkowej w wysokości 18 lub 32% dochodu (z uwzględnieniem kosztów wynajmu, które muszą być udokumentowane).
Czasami najem może być uznany za działalność gospodarczą. Wówczas trzeba rozliczać się jak przedsiębiorca – według skali podatkowej bądź opłacając 19-procentowy podatek liniowy. Konieczne będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej, a niekiedy również rozliczanie VAT i odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. Niestety, przepisy dotyczące najmu są nieprecyzyjne i powodują wiele sporów z fiskusem ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, kiedy wynajmujący swoje mieszkanie może być uznany za przedsiębiorcę
- szczegółowe wskazówki, jak rozliczać podatek od zysków uzyskiwanych z najmu
- inne obowiązki wynajmujacego
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych