Koszt umowy z deweloperem

Ile wyniesie, kogo obciąża

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Szacując, czy stać nas na kupno mieszkania lub domu od dewelopera, musimy wziąć pod uwagę koszty czekającej nas transakcji. Stanowią one mniej więcej 1% całkowitej ceny nabywanej nieruchomości.

Zasady ponoszenia kosztów umów deweloperskich określono przede wszystkim w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (dalej ustawa deweloperska).

Prospekt zawsze bezpłatny

Przed zawarciem umowy z klientem deweloper jest obowiązany przekazać mu aktualną informację o realizowanej inwestycji budowlanej, oferowanym mieszkaniu albo domu oraz swojej sytuacji prawno-finansowej jako przedsiębiorcy. W praktyce oznacza to okazanie klientowi prospektu informacyjnego oraz umożliwienie mu zapoznania się z takimi dokumentami jak odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz sprawozdanie finansowe za ostatnie dwa lata, a w przypadku realizacji inwestycji przez spółkę celową – sprawozdanie spółki dominującej.

Koszt umowy z deweloperem

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • wyliczenie wszelkich kosztów związanych z zawarciem umowy deweloperskiej i umowy przenoszącej własność nabywanego mieszkania/domu.

Dowiesz się też, które z nich ponosi deweloper, a które nabywca, oraz które opłaty mogą podlegać negocjacjom.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2015 Tekst Aneta Mościcka
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA