Dom z drewna inaczej
Wiele domów drewnianych buduje się z prefabrykatów. Jednym ze sposobów prefabrykacji jest wykorzystanie płyt drewnopochodnych zespolonych z materiałem izolacyjnym.
Powstają w ten sposób płyty warstwowe nazywane panelami SIP (Structural Insulated Panels, czyli izolacyjne panele strukturalne). Między dwiema okładzinami z twardych płyt jest umieszczony izolacyjny rdzeń ze styropianu, z polistyrenu ekstrudowanego lub pianki poliuretanowej. Zastosowanie płyt warstwowych daje możliwość wybudowania dość cienkich, ale ciepłych ścian. Gotowe elementy przyjeżdżają na plac budowy tuż przed montażem. Są dostosowane do projektu, według którego wznosi się dom. Po zmontowaniu prefabrykowanej konstrukcji stan budynku jest bardziej zaawansowany niż wzniesionego do stanu surowego w tradycyjny sposób. We wszystkich przegrodach zewnętrznych jest już bowiem izolacja termiczna.
Prezentujemy jedną z nowych technologii – płyty H-Block. Mają okładziny z płyt OSB i rdzeń z pianki PUR. To technologia, w której dość łatwo wybudować dom energooszczędny, a nawet pasywny. Ściany zewnętrzne mają bardzo dobrą izolacyjność cieplną, więc nie wymagają dodatkowego ocieplenia.
W artykule znajdziesz:
- opis technologii - wymiary i ciężary modułów oraz wartości współczynnika przenikania ciepła dla prefabrykowanych przegród
- zdjęcia ilustrujące budowę domu w technologii H-Block - montaż ścian, stropów i dachu
- rysunki przedstawiające detale połączeń
- informację o czasie i kosztach budowy domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Solcraft