W domach jednorodzinnych ciepło do instalacji c.o. i c.w.u. dostarczają najczęściej kotły gazowe lub na paliwa stałe. Dzięki kolektorom słonecznym włączonym do instalacji wytwarzanie go może się stać bardziej ekologiczne, tańsze, a często także bardziej wygodne.
Jeszcze kilkanaście lat temu kolektory były stosunkowo drogie oraz na tyle mało popularne, że na ich zamontowanie podczas wznoszenia domów i wyposażania ich w instalacje decydowało się niewiele osób. Montaż instalacji to końcowy etap budowy, na którym fundusze przeznaczone na inwestycję zwykle się już kończą. Przeważnie robi się więc to, co niezbędne, i niewiele myśli o przyszłych wydatkach na eksploatację.
Pomysł na dołożenie kolektorów do istniejących w nich instalacji często pojawia się dopiero później. Zazwyczaj chodzi o ograniczenie wydatków na energię, a niekiedy także – jak w przypadku kotłów na paliwa stałe – o zwiększenie komfortu korzystania latem z ciepłej wody (bez potrzeby absorbującej obsługi kotła). Nierzadko bodźcem staje się możliwość korzystnego sfinansowania zakupu urządzeń.
W instalacji przetwarzającej energię słoneczną na ciepło do podgrzewania wody dla przeciętnej rodziny potrzebne są co najmniej dwa lub trzy kolektory, zasobnik ...
W artykule znajdziesz:
- przykłady instalacji z kolektorami do podgrzewania wody użytkowej
- najważniejsze parametry określające jakość kolektorów
- wskazówki dotyczące ich doboru
- zasady montażu kolektorów płaskich i rurowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych