Inwestycja w dom

Kolektory do istniejącej instalacji

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

W domach jednorodzinnych ciepło do instalacji c.o. i c.w.u. dostarczają najczęściej kotły gazowe lub na paliwa stałe. Dzięki kolektorom słonecznym włączonym do instalacji wytwarzanie go może się stać bardziej ekologiczne, tańsze, a często także bardziej wygodne.

Jeszcze kilkanaście lat temu kolektory były stosunkowo drogie oraz na tyle mało popularne, że na ich zamontowanie podczas wznoszenia domów i wyposażania ich w instalacje decydowało się niewiele osób. Montaż instalacji to końcowy etap budowy, na którym fundusze przeznaczone na inwestycję zwykle się już kończą. Przeważnie robi się więc to, co niezbędne, i niewiele myśli o przyszłych wydatkach na eksploatację.

Pomysł na dołożenie kolektorów do istniejących w nich instalacji często pojawia się dopiero później. Zazwyczaj chodzi o ograniczenie wydatków na energię, a niekiedy także – jak w przypadku kotłów na paliwa stałe – o zwiększenie komfortu korzystania latem z ciepłej wody (bez potrzeby absorbującej obsługi kotła). Nierzadko bodźcem staje się możliwość korzystnego sfinansowania zakupu urządzeń.

W instalacji przetwarzającej energię słoneczną na ciepło do podgrzewania wody dla przeciętnej rodziny potrzebne są co najmniej dwa lub trzy kolektory, zasobnik ...

W artykule znajdziesz:

  • przykłady instalacji z kolektorami do podgrzewania wody użytkowej
  • najważniejsze parametry określające jakość kolektorów
  • wskazówki dotyczące ich doboru
  • zasady montażu kolektorów płaskich i rurowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2015 Tekst Marcin Dąbrowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR