Zgodnie z naturą
Ekologiczne metody ochrony roślin
Choroby roślin i szkodniki buszujące wśród liści potrafią wywołać niemałe spustoszenie w ogrodzie. Zamiast je niszczyć preparatami syntetycznymi, lepiej im zapobiegać, stosując naturalne metody.
Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin to broń obosieczna. Razem ze szkodnikami giną także pożyteczne organizmy, poza tym toksyny zawarte w preparatach gromadzą się w roślinach, ziemi i przedostają się do wód gruntowych. Dlatego opryski chemiczne lepiej ograniczyć do minimum.
W zwalczaniu chorób oraz szkodników należy zwrócić uwagę przede wszystkim na profilaktykę. Rośliny powinny być zadbane, dobrze odżywione (ale nie przenawożone nawozami sztucznymi), nawodnione i – jeżeli zachodzi taka konieczność – chronione zimą przed mrozem. Jeżeli są właściwie pielęgnowane, są bardziej odporne na choroby oraz rzadziej zasiedlane przez szkodniki.
Ich kondycję możemy poprawić, stosując wyciąg z grejpfruta, na przykład Septovital 200 SL. Jest naturalnym stymulatorem wzrostu wspomagającym system obronny rośliny, a jednocześnie wykazuje działanie bakterio- i grzybobójcze. Równie skuteczne są preparaty wzmacniające, które sami możemy przygotować z różnych roślin. Najlepiej zbierać je na początku kwitnienia, gdyż wówczas odznaczają ...
W artykule znajdziesz:
- ekologiczne sposoby zwalczania groźnych szkodników i chorób roślin ogrodowych
- przepisy na wyciągi, napary, wywary i gnojówki roślinne, które ochronią ogród równie skutecznie jak syntetyczne preparaty
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych