Atrakcyjna alternatywa dla szamba
Gruntowo-roślinna oczyszczalnia ścieków
Jest tanim w eksploatacji i najbardziej ekologicznym sposobem pozbywania się domowych ścieków, a przy tym – malowniczym elementem ogrodowego krajobrazu.
O tym, w jaki sposób będziemy się pozbywać domowych ścieków, w dużej mierze decydują warunki panujące na działce. Przede wszystkim to, czy w jej pobliżu przebiega sieć kanalizacyjna, do której można się podłączyć, a jeśli jej nie ma – powierzchnia i sytuacja wodno-gruntowa działki.
Niezależność od zewnętrznego odbiorcy – w tym wypadku lokalnego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego – wymaga zwykle poniesienia wyższych nakładów inwestycyjnych, ale w trakcie eksploatacji można liczyć na ich szybki zwrot. Jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność regularnego uiszczania opłat za odprowadzanie ścieków do kanalizacji czy opróżnianie przydomowego szamba, budowa przydomowej oczyszczalni korzeniowej znajduje wyraźne uzasadnienie. Ponieważ podnosi ona walory estetyczne ogrodu i wykorzystuje procesy zachodzące w naturalnym środowisku, jest korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych, którzy myślą o życiu w zgodzie z naturą i chcą wybierać technologie bezpieczne dla środowiska.
W artykule znajdziesz:
- opis zasady działania oczyszczalni hydrobotanicznej
- wytyczne dotyczące projektowania i eksploatacji
- zdjęcia z budowy oczyszczalni
- porównanie orientacyjnych kosztów budowy szamba i oczyszczalni
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Wojciech Bafeltowski