spis treści

Murator 7/2016

Projekt ogrodzenia do pobrania w PDF
dodatek do muratora

Projekt ogrodzenia do pobrania w PDF

Dodatek do „Muratora”: gotowy projekt ogrodzenia wraz z bramą wjazdową, furtką i altanką śmietnikową. Ogrodzenie składa się ze słupków klinkierowych, metalowych przęseł i słupków stalowych na podmurówce. Jego budowa jest zwolniona z formalności budowlanych. W projekcie znajdziesz szczegółowe rysunki techniczne oraz zestawienie potrzebych materiałów.
Tynk czy okładzina?
ważne wybory

Tynk, deski czy płytki? Jak wykończyć elewację domu?

Wybór rodzaju elewacji w nowych domach o ścianach dwuwarstwowych pociąga za sobą konieczność zastosowania konkretnej technologii ocieplania ścian. Inna będzie, kiedy postanowimy ściany otynkować lub okleić płytkami, a inna, jeżeli zdecydujemy się na okładzinę z desek albo płyt. Ostatnio modne jest też łączenie tynku z innymi materiałami.
Białe na zielonym
architektura i wnętrza

Dom o nowoczesnej geometrycznej bryle

Nowoczesna geometryczna bryła wyrasta z zielonej płaszczyzny trawnika, sprowadzając okoliczną przyrodę do roli tła. To taka demonstracyjna próba sił między naturą i architekturą.
„Letni wieczór” o każdej porze roku
architektura i wnętrza

Sprawdzony projekt domu tradycyjnego i przytulnego

Czasem zdarza się, że projekt gotowy do tego stopnia odpowiada potrzebom inwestorów, że realizują go prawie bez wprowadzania zmian. Tak właśnie było w przypadku tego domu.
Wypłowiało
architektura i wnętrza

Modne kolory we wnętrzu

Moda jest zaraźliwa i nie należy jej lekceważyć. Upodobania kolorystyczne to nie tylko kwestia indywidualnego gustu. Są kolory na miarę czasu, dzięki którym wnętrza naszych domów będą wyglądać świeżo i interesująco... przynajmniej przez jakiś czas.
Architekci o kolorach
architektura i wnętrza

Najmodniejsze kolory polecane przez architektów. Sprawdź przed wykańczaniem domu!

O ciśnienie kolorystycznych trendów spytaliśmy tych, którzy zajmują się nimi na co dzień.
Domki dla dzieci
architektura i wnętrza

Pomysły na domki dla dzieci

Świat wyobraźni, ruchu, radości, ale nie tylko. Domków, które pokazujemy, nie można kupić za żadne pieniądze. To projekty indywidualne stworzone przez rodziców – architektów dla szczególnych odbiorców – ich dzieci.
Czym izolować strop
budowa i remont

Sprawdź, czy Twój strop jest dobrze ocieplony

Dlaczego izolacja stropu jest potrzebna? Kiedy jest niezbędna? Jakie materiały do niej służą?
Na maksa!
budowa i remont

Układanie wielkoformatowych płytek gresowych

Od kilku lat utrzymuje się moda na okładziny z wielkich płytek gresu. Producenci ceramiki wprowadzają na rynek coraz większe formaty. Producenci klejów opracowują ciągle nowe zaprawy do ich mocowania na podłogach i ścianach. My podpowiadamy, jak to robić.
W trosce o ciszę
budowa i remont

ABC akustyki. Jak zapewnić komfort akustyczny w domu

Jeśli komfort kojarzy się nam przede wszystkim z ciszą, zadbajmy o zapewnienie jej sobie już podczas budowy domu. Oto kilka zaleceń dotyczących akustyki.
Remont wnętrza
budowa i remont

Remont wnętrz: jak usunąć ścianę, ukryć rury, co zrobić ze starą podłogą

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza, innym razem wystarczy tylko unowocześnić jego wygląd przez wymianę podłóg i okładzin ściennych. Sprawdźmy, co jest możliwe i na jakie ograniczenia możemy się natknąć.
Zewnętrzne przesłony do okien
budowa i remont

Ochrona przed słońcem. Zewnętrzne przesłony do okien

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony zewnętrzne, żeby móc kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrz oraz ograniczyć ich przegrzewanie się latem. Pomyślmy zawczasu o takim wyposażeniu domu, bo niektóre rozwiązania najlepiej zaplanować.
Koszty zainstalowania przesłon zewnętrznych w domu
budowa i remont

Koszty zainstalowania przesłon zewnętrznych w domu

Żeby przybliżyć koszt zainstalowania przesłon zewnętrznych w domu, poprosiliśmy firmę Fakro o przygotowanie wyceny na podstawie swojej oferty. Zaproponowano markizy pionowe do okien elewacyjnych w połączeniu z markizami lub roletami do okien dachowych.
Między krokwiami a pokryciem
budowa i remont

Poszycie dachu: deskowanie i membrany dachowe

Poszycie w formie sztywnego podkładu albo z lekkiej folii dachowej oraz kontrłaty i łaty to warstwy niewidoczne w dachu, ale decydujące o jego estetyce i trwałości.
Zabawa w chowanego
budowa i remont

Polski wynalazek: brama, która chowa się w ziemię

To alternatywa dla znanych typów bram wjazdowych obsługiwanych pilotem. Charakteryzuje ją prostota działania, montażu, a także designu.
Modnie i wygodnie
instalacje i wyposażenie

Modna i wygodna łazienka na stelażach

Wiele elementów wyposażenia współczesnej łazienki wiesza się na stelażach. Dzięki nim można łatwo ukryć podejścia wodne i kanalizacyjne, ograniczyć kucie, a na dodatek ciekawie zaaranżować przestrzeń.
Jakość powietrza w domu
instalacje i wyposażenie

Jakość powietrza w domu. Rola wentylacji

Temperatura około 20oC, czyste, w miarę suche powietrze, dużo światła. Takie warunki lubimy mieć we wnętrzach, w których przebywamy. Jak je osiągnąć, nie wydając fortuny na uzdatnianie i podgrzewanie lub chłodzenie powietrza dostarczanego do pomieszczeń?
Instalacja elektryczna we współczesnym domu
instalacje i wyposażenie

Instalacja elektryczna – od projektu po wykonanie

Korzystamy na co dzień z wielu urządzeń wymagających stałego zasilania energią elektryczną. Instalacje elektryczne muszą więc być coraz bardziej rozbudowane i lepiej zabezpieczone.
Luksus tani w utrzymaniu
instalacje i wyposażenie

W pełni automatyczne ogrzewanie za 200 zł miesięcznie? To możliwe!

Co zrobić, żeby dom był komfortowy, a jednocześnie tani w eksploatacji? Państwo Lucyna i Dariusz zainwestowali w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i ogrzewanie gruntową pompą ciepła. Za ogrzewanie płacą 200 zł miesięcznie.
Taras jak nowy
wokół domu

Praktycznie o tarasie. Jak konserwować nawierzchnię z drewna, płytek i kostki

Podpowiadamy, jak utrzymać w dobrym stanie deski, panele kompozytowe, kostki i płyty betonowe, bruk kamienny oraz gres.
Zachowek dla najbliższych
prawo i pieniądze

Dziedziczenie. Co może uzyskać osoba pominięta w testamencie

Zdarza się, że ktoś zapisze swój majątek w testamencie obcej osobie (jakiejś organizacji albo opiekunowi) zamiast rodzinie albo nie podzieli go po równo między dzieci. W takiej sytuacji osoby z najbliższej rodziny zmarłego, które czują się pokrzywdzone, mogą się domagać wypłaty zachowku. Ile im się należy? Jak mają dochodzić swego?
Gdy gmina uchwala plan miejscowy
prawo i pieniądze

Twoja gmina tworzy plan miejscowy? Sprawdź, czy możesz mieć wpływ na jego treść

Postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mogą utrudnić albo ułatwić realizację pewnych inwestycji, a co za tym idzie mają znaczny wpływ na wartość nieruchomości. Jakie działania w sprawie kształtu nowego planu mogą podjąć właściciele działek, zanim zostanie on uchwalony, a jakie już po tym fakcie?