Czym izolować strop

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Dlaczego izolacja stropu jest potrzebna? Kiedy jest niezbędna? Jakie materiały do niej służą?

Prawie wszystkie stropy muszą być chronione przed przenikaniem dźwięków, a niektóre powinny być dodatkowo zaizolowane termicznie.

Dobór materiału do wykonania izolacji stropu zależy między innymi od rodzaju konstrukcji oraz warstw podłogowych, od tego, czy strop rozdziela dwie przestrzenie ogrzewane, czy ciepłe wnętrze od zimnego zewnętrza, a także od funkcji pomieszczeń znajdujących się na poszczególnych kondygnacjach.

Do zaizolowania stropów stosuje się całą gamę materiałów o bardzo różnych cechach. Do najważniejszych ich właściwości należą wytrzymałość na nacisk, zdolność do ochrony przed niepożądanymi dźwiękami, izolacyjność termiczna, ognioodporność oraz paroprzepuszczalność. W przypadku remontu, gdy izolację układamy na stropie, który nie był wcześniej projektowany z myślą o przyjęciu dodatkowych warstw, znaczenie ma też waga materiału.

Warto wiedzieć, jakie są wymagania dotyczące izolacji stropu, aby spośród wielu materiałów dostępnych na rynku wybrać ten, który ma właściwości najbardziej pożądane w danej sytuacji.

Czym izolować strop

Między belkami stropu drewnianego najlepiej sprawdzi się miękka, sprężysta i paroprzepuszczalna izolacja z wełny mineralnej lub drzewnej

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • informacje o cechach izolacji przydatnych podczas izolacji stropu
  • wymagania dotyczące ocieplania i wyciszania tego miejsca
  • przykłady przydatnych materiałów wraz z ich parametrami i cenami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2016 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU