Dylematy remontowe

Remont wnętrza

Karolina Matysiak-Rakoczy
Karolina Matysiak-Rakoczy

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza, innym razem wystarczy tylko unowocześnić jego wygląd przez wymianę podłóg i okładzin ściennych. Sprawdźmy, co jest możliwe i na jakie ograniczenia możemy się natknąć.

Zakres prac remontowych zależy od tego, w jakim okresie budowany był dom i w jakim jest stanie. Kostki z lat 70. warto przebudować bardziej, żeby poprawić ich funkcjonalność. Niestety wiąże się to z wyburzaniem ścian, dostawianiem nowych, przeróbką instalacji i często koniecznością okresowej przeprowadzki mieszkańców. Budynki sprzed dekady niekiedy wystarczy po prostu odświeżyć – pomalować albo wymienić posadzki. O ile kosmetyczne zmiany można przeprowadzać na własną rękę, o tyle te grubsze lepiej skonsultować z uprawnionym konstruktorem, architektem, doświadczonym wykonawcą – kimś, kto podpowie, w jakim zakresie można sobie pozwolić na spontaniczność, a kiedy lepiej nie.

Jak bezpiecznie usunąć ścianę

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że usuwaniem ściany nazywa się nawet częściowe jej wyburzenie, kiedy jakiś fragment pozostaje.

W domu są dwa rodzaje ścian – nośne i działowe. Ściany działowe nie przenoszą żadnych obciążeń konstrukcyjnych, jedynie własny ciężar. Stosunkowo łatwo je wyburzyć, nawet w całości. Trzeba się jednak upewnić, czy zaplanowana do wyburzenia ściana nie podpiera fragmentu stropuw starych domach to dość powszechne zjawisko. Ale nawet gdy tak nie jest, na sąsiednich kondygnacjach mogą powstać spękania. Usunięcie ściany stojącej na stropie odciąża go, przez co zmniejsza się jego ugięcie i na niższej kondygnacji może się odspoić od ściany działowej. Natomiast po zlikwidowaniu ściany pod stropem...

W artykule znajdziesz:

odpowiedzi na wiele nurtujących pytań podczas remontowania domu, a wśród nich:

  • jak bezpiecznie usunąć ścianę
  • jak zrobić nowe przejście w ścianie
  • jak głęboko schować rury w ścianie
  • z czego robić nowe ściany działowe
  • kiedy zdzierać stare tynki
  • co zrobić ze starą podłogą

Pokazujemy kilka przykładów udanych remontów, wraz z opisem przeprowadzonych prac.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2016 Tekst Karolina Matysiak-Rakoczy
warto przeczytać