Jakość powietrza w domu

Rola wentylacji

Jerzy Sowa
Jerzy Sowa

Temperatura około 20oC, czyste, w miarę suche powietrze, dużo światła. Takie warunki lubimy mieć we wnętrzach, w których przebywamy. Jak je osiągnąć, nie wydając fortuny na uzdatnianie i podgrzewanie lub chłodzenie powietrza dostarczanego do pomieszczeń?

Współcześni mieszkańcy Europy wywodzą się ze znacznie cieplejszych rejonów i dlatego – jak twierdzą fizjologowie – poszukując wzorca idealnego środowiska wewnętrznego, próbują odtwarzać warunki temperatury, światła i wilgotności zbliżone do afrykańskich. Gdyby nasi praprzodkowie przybyli z północy, być może dzisiaj chłodzilibyśmy nasze budynki, a tak przez większą część roku mamy je ochotę ogrzewać.

Jakość powietrza w domu

Widoczna pod sufitem kratka świadczy zazwyczaj o tym, że pomieszczenie jest połączone z kanałem wywiewnym umożliwiającym – przynajmniej teoretycznie – usuwanie z wnętrza zanieczyszczonego powietrza. Nie jest jednak wystarczającą gwarancją tego, że jakość powietrza w pomieszczeniu będzie dobra

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • definicję kategorii środowiska wewnętrznego
  • informacje o podstawowych źródłach zanieczyszczeń powietrza we wnętrzach
  • problemy wynikające ze złej jakości powietrza
  • sposoby poprawy jakości powietrza.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2016 Tekst dr inż. Jerzy Sowa
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU