Dom w standardzie NF40 ze styropianu

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

To jeden z pierwszych domów zakwalifikowanych do dopłaty finansowanej przez NFOŚiGW. Budynek powstaje w technologii styropianowych pustaków szalunkowych.

Przecieranie biurokratycznych szlaków na drodze do uzyskania dopłaty wymagało wytrwałości od wszystkich zaangażowanych w projektowanie i budowanie. Kluczem do sukcesu według projektanta były współpraca wszystkich członków zespołu projektowego oraz silna motywacja inwestora, który od początku był zdania, że dom ma być energooszczędny, a przez to tani w eksploatacji. Pomyślne przejście przez procedurę weryfikacji jest gwarancją tego, że utrzymanie domu rzeczywiście będzie kosztowało niewiele. Na razie pozytywną weryfikację przeszedł projekt (podobno jako pierwszy). Budynek jest już prawie skończony. Czeka go jeszcze test szczelności, który w obecności weryfikatora przeprowadzi firma dysponująca odpowiednim sprzętem. Po trzech latach ten test będzie powtórzony, aby sprawdzić, czy dom nie traci swoich właściwości. NFOŚiGW ma też prawo do zrobienia zdjęć budynku za pomocą kamer termowizyjnych. Sito kontroli jest więc gęste. Projekt i wykonanie domu z dopłatą muszą być perfekcyjne.

Budynek ma zużywać ...

W artykule znajdziesz:

  • opis projektowania i realizacji domu energooszczędnego w technologii betonowania ścian w kształtkach ze styropianu
  • wprowadzenie w tajniki tej metody i omówienie procesu budowania od fundammentów, aż po dach
  • zdjęcia i rysunki
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2014 Tekst Zuzanna Podwysocka
Zdjęcia Sławomir Fidor
Projekt domu architekt Tomasz Gawron-Gawrzyński, współpraca architekci Stanisław Zajączkowski i Aleksandra Hobler, pracownia A-Z(one)
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA