Ciepło i solidnie

Posadzka z drewna na podgrzewanej podłodze

Tadeusz Woźniak
Tadeusz Woźniak

Drewno oraz panele cieszą oko i zapewniają komfort. Jednak stosowanie ich na podłogówce budzi wiele obaw. Jak posadzka sprawdzi się w takich warunkach? Czy musi być wykonana w szczególny sposób?

Ciepło i solidnie

Również laminowane panele ułożone na cienkich podkładach dobrze przewodzą ciepło

fot. Piotr Mastalerz

W ogrzewaniu podłogowym cała powierzchnia posadzki jest grzejnikiem, dlatego z technicznego punktu widzenia najlepiej wykańczać ją materiałami bardzo dobrze przewodzącymi ciepło, takimi jak ceramika lub kamień.

Drewno ma lepsze właściwości termoizolacyjne, wyższy opór cieplny i gorszą przenikalność cieplną niż materiały tradycyjnie stosowane na podłogówce. Jest też kurczliwe i na skutek zmian temperatury zmienia swoją objętość.

Z tych powodów ostrożnie stosujemy drewniane posadzki na ogrzewanych podłogach. Boimy się, że pojawią się na nich uszkodzenia związane z wysoką temperaturą podłoża lub że nie będą wystarczająco ciepłe.

Jeżeli jednak zagłębimy się nieco w techniczne aspekty zagadnień związanych z reakcją drewna na zmiany temperatury i zastosujemy tę wiedzę w praktyce, okaże się, że możliwe jest ułożenie na podłogówce pięknej i trwałej drewnianej okładziny.

W artykule znajdziesz:

  • podstawowe informacje na temat ogrzewania podłogowego
  • porównanie różnych rodzajów posadzek drewnianych i analizę ich przydatności pod kątem ogrzewnia podłogowego
  • porady dotyczące montażu i sposobu wykończenia takiej posadzki
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2014 Tekst Tadeusz Woźniak, rzeczoznawca ze Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU