spis treści

Murator 6/2014

Na czym oszczędzać, budując dom
rozmowy o budowaniu

Na czym oszczędzać, budując dom. Rozwiązania na każdą kieszeń

– Tylko nie na projekcie, na nim nie wolno oszczędzać – mówi architekt.
– Na dachu nie warto – przekonuje dekarz.
– Dobre okna muszą być drogie – mówi sprzedawca okien.
– Oszczędzanie na materiałach budowlanych się nie opłaca – przekonują w hurtowni.
To jak budować oszczędnie?
Preriowy i luksusowy
architektura i wnętrza

Luksusowy dom wpisany w leśną działkę

Zadrzewiona działka w mieście to prawdziwa rzadkość. Gdy podjęto decyzję o jej zabudowaniu, warunkiem było zachowanie jak największej liczby drzew i takie ukształtowanie bryły domu, aby nie zdominowała leśnego krajobrazu.
Dom, który nie chciał być tramwajem
architektura i wnętrza

Nowoczesna kostka z dużymi przeszkleniami

Z powodu wydłużonego kształtu był porównywany do tramwaju. Jednak tramwaje są mniej skomplikowane – nie potrzebują naturalnego światła. W jego przypadku niezbędne były nie tylko wielkie okna, ale także świetliki w dachu i podłoga, która odbija promienie słońca.
Jedna dla wszystkich
architektura i wnętrza

Praktyczna łazienka dla wszystkich domowników

Na piętrze domu inwestorzy postanowili urządzić tylko jedną łazienkę, z której korzystają do spółki z córką. Wystarczyło odpowiednio zaznaczyć porządek poszczególnych stref.
Znaleźć swoje miejsce na ziemi
architektura i wnętrza

W poszukiwaniu działki idealnej. Krótki przewodnik dla przyszłych inwestorów

Działka, na której zbudujemy dom, jest ważna nie tylko jako teren rekreacyjny wokół budynku. Wybór posesji często ma wpływ na wygląd oraz rozwiązania funkcjonalne bryły, a zawsze – na komfort życia domowników.
Teraz taras
architektura i wnętrza

Dobry projekt tarasu: jak go usytuować, z czego wykonać?

Jedzenie, wypoczynek, praca, zabawa – na tarasie każda z tych czynności staje się podwójnie przyjemna. Jak powinien on być usytuowany, jak duży, z czego wykonany, aby wiosną, latem i jesienią był naszym ulubionym miejscem spędzania czasu?
Pokonać schody
architektura i wnętrza

Inspiracje – 22 zdjęcia najpiękniejszych schodów w domu

Mogą skromnie wypełniać swoje praktyczne funkcje albo być ozdobą wnętrza. Niezależnie od tego, jaka rola i miejsce zostały im przypisane, wznoszą nas na wyższy poziom.
Z wygodnym garażem
dom jak nowy

Dom z wygodnym garażem

Dziś komfortowo chcą mieszkać nie tylko ludzie, lecz także samochody. Garaż z szeroką bramą i wygodnym podjazdem, o powierzchni odpowiadającej potrzebom inwestorów, to jeden z wyznaczników nowoczesnego domu.
Ocieplanie dachu
budowa i remont

Ocieplanie dachu

Każdy dach ma wiele detali, których błędne rozwiązanie może uniemożliwić komfortowe i zdrowe korzystanie z budynku. Szukanie i naprawa ewentualnych błędów mogą być bardzo kosztowne. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany dach będzie wymagał jedynie okresowej konserwacji.
Dom pasywny na Pomorzu
budowa i remont

Dom pasywny na Pomorzu

Wszystkie rozwiązania podporządkowano założeniom budownictwa pasywnego – od powściągliwej architektury po technologię.
Nareszcie szczelne
budowa i remont

Wymiana okien – finaliści konkursu „Wymieniamy okna”

Pierwsza modelowa wymiana już za nami. Odbyła się w jednym z budynków mieszkalnych w Nysie. Zwycięzcy naszego konkursu otrzymali komplet nowych okien wraz z usługą montażu. Stare okna drewniane, nieszczelne i niedomykające się, zostały zastąpione ciepłymi oknami z PCW. Oto, jak przebiegały prace.
Co nowego w blachodachówkach
budowa i remont

Co nowego w blachodachówkach

Wprowadzając do sprzedaży nowe produkty, producenci starają się przede wszystkim o to, aby pokrycia były ładniejsze i łatwiejsze w montażu.
Słuchamy muzyki
budowa i remont

Jak urządzić pokój muzyczny

Co zrobić, aby poprawić jakość dźwięku we wnętrzu? Jak urządzić pokój muzyczny?
Jaka podbitka
budowa i remont

Podbitka dachowa – 7 materiałów do wyboru

Materiały na podbitkę różnią się wytrzymałością, sposobem konserwacji oraz ceną. Na rynku jest coraz więcej propozycji. Co o nich wiemy?
Deski i panele na taras
budowa i remont

Przegląd materiałów na taras drewniany

Drewno egzotyczne czy nasze rodzime? A może termodrewno lub kompozyty? Co wybrać na taras? Tę trudną decyzję ułatwią podstawowe informacje o różnych gatunkach drewna oraz materiałach kompozytowych.
Naprawa hydroizolacji fundamentów
budowa i remont

Naprawa hydroizolacji fundamentów

Budowa niewykonanych wcześniej lub naprawa źle zrobionych izolacji to trudne i kosztowne zadanie, zwłaszcza w budynku już wykończonym i zamieszkanym. Pokazujemy, jak można uratować dom przed nawracającą wilgocią wnikającą przez ścianę fundamentową, która nie ma izolacji po wewnętrznej stronie.
Wymiana kotła
instalacje i wyposażenie

Wymiana kotła węglowego. Czy opłaca się ogrzewać dom gazem?

Zwolennicy węgla podkreślają, że jest paliwem tanim. Za to jego wadą jest zanieczyszczanie powietrza – w Polsce jest kilka milionów takich kotłów emitujących rocznie w sumie około 100 tys. ton pyłów. Jaka jest różnica w wydatkach na ogrzewanie węglem i gazem?
Do grzania i do chłodzenia
instalacje i wyposażenie

Jak wykorzystać pompę ciepła do grzania i chłodzenia

Kupujemy ją zazwyczaj z myślą o ogrzewaniu albo przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej. Tymczasem jest ona bardziej uniwersalnym urządzeniem i w odpowiednio zaprojektowanej instalacji może być wykorzystywana także do chłodzenia budynku.
Ogrzewanie podłogowe z kotłem na paliwo stałe
instalacje i wyposażenie

Instalacja grzewcza z ogrzewaniem podłogowym i kotłem na węgiel. Jak to pogodzić?

W celu całkowitego spalenia węgla lub drewna w kotle należy utrzymywać wysoką temperaturę. Jak to pogodzić z koniecznością jej ograniczenia w instalacji ogrzewania podłogowego?
Wymiana grzejników c.o.
instalacje i wyposażenie

Wymiana grzejników c.o.

Gdy w domu z działającą instalacją centralnego ogrzewania jest za zimno, często – nie zawsze słusznie – obwiniamy o to stare grzejniki. Kiedy rzeczywiście powinniśmy je wymienić? Jak wybrać odpowiednie zamienniki i poprawnie je zamontować?
Zachować zieleń roślin na dłużej
wokół domu

Jak i czym podlewać ogród

Piękny i bujny ogród można utrzymać w dobrej kondycji tylko dzięki odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji. Spośród wielu niezbędnych prac, jakich wymaga, regularne podlewanie wydaje się najbardziej potrzebne.
Oczko wodne przed sezonem
wokół domu

Oczko wodne przed sezonem

Mętna woda, gnijące rośliny, wystające brzegi folii uszczelniającej dno. Tak często wygląda staw ogrodowy na początku sezonu. Co zrobić, żeby wrócił do dobrej formy?
Przebudowa strychu
prawo i pieniądze

Przebudowa strychu w budynku wspólnoty

Strych, jako pomieszczenie wspólne, należy do wspólnoty mieszkaniowej. Może ona podjąć uchwałę o przebudowie lub adaptacji tego pomieszczenia na mieszkanie albo biuro oraz jego sprzedaży.
Budowa studni
prawo i pieniądze

Budowa studni. Czy na każdej działce jest to możliwe?

Nie na każdej działce można wybudować studnię. Zanim zlecimy jej wykonanie, sprawdźmy, czy jesteśmy w stanie spełnić wymogi przepisów prawa dla takiej inwestycji, a potem załatwmy niezbędne formalności.