Zrób porządek ze ściekami
Oczyszczalnia z drenażem
Tam, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej, ścieki trzeba odprowadzać do szamba i wywozić albo oczyszczać w przydomowej oczyszczalni. Najtaniej zbudować taką z drenażem rozsączającym.
Możliwość odprowadzania ścieków do sieci kanalizacyjnej to przywilej mieszkańców miast i mniejszych miejscowości, ale o stosunkowo zwartej zabudowie. Właściciele posesji na terenach, gdzie budownictwo jest rozproszone – domy są znacznie oddalone jeden od drugiego lub stoją w niewielkich skupiskach – nie mogą liczyć na przyłączenie do kanalizacji. W takich warunkach budowa sieci jest przeważnie niemożliwa lub trudna technicznie i przez to zbyt kosztowna.
Większość inwestorów decyduje się wtedy na korzystanie z szamba, choć to rozwiązanie mało komfortowe. Jeśli zbiornik wybuduje się tak, jak tego wymagają przepisy, czyli jako całkowicie szczelny, odizolowany od gruntu, i będzie się go eksploatowało zgodnie z zasadami, a zatem opróżniało nie rzadziej niż co dwa tygodnie, problem ścieków będzie nam nieustannie towarzyszył. Trzeba będzie ograniczyć kąpiele, zmywać oszczędnie, kontrolować, czy szambo się nie przepełnia, pamiętać o regularnym wzywaniu ekipy, która je opróżni, i ...
W artykule znajdziesz:
- wymagania formalne konieczne do wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków
- opis sposobu działania przydomowej oczyszczalni z drenażem
- zasady lokalizowania osadnika wstępnego oraz drenażu
- wskazówki dotyczące warunków gruntowych i wodnych wymaganych na działce przeznaczonej pod oczyszczalnię
- opis budowy oczyszczalni z drenażem
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Tomasz Zaborowicz