Ścianka kolankowa w przekroju

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Jest w większości nowych domów z poddaszem. Buduje się ją lub podwyższa podczas adaptowania nieużytkowego strychu na mieszkanie. Jak ją wykonać bez błędów?

Jest to zewnętrzna ściana poddasza ustawiona na wieńcu stropowym nad ścianą niższej kondygnacji. Na ściankach kolankowych opiera się konstrukcja dachu, muszą więc być wytrzymałe, aby bezpiecznie przenieść obciążenie z dachu.

Najczęściej są murowane z tego samego materiału, z którego wznosi się ściany zewnętrzne domu. Mury mają jednak małą wytrzymałość na zginanie. Aby były w stanie przenieść siły od rozpierającej je połaci dachowej, wymagają zazwyczaj usztywnienia. Bez odpowiedniego wzmocnienia po obciążeniu dachem mogłyby się bowiem przewrócić. Sposób usztywnienia ścianek kolankowych zależy od ich grubości, wysokości, a także od kąta nachylenia dachu i rodzaju jego konstrukcji. Po uwzględnieniu tych parametrów konstruktor projektuje ścianki kolankowe tak, aby bezpiecznie przeniosły rozpór z konstrukcji dachu na konstrukcję budynku. Najpowszechniejszym sposobem usztywnienia są żelbetowe słupki i wieniec.

Zmiana wysokości ścianki kolankowej bądź nachylenia dachu wymaga przeprowadzenia ponownych obliczeń.

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, od czego zależy wzmocnienie ścianki kolankowej
  • informacje, jak budować wysokie ścianki kolankowe
  • wyjaśnienie, kiedy w niskiej ściance potrzebny jest wieniec, a kiedy można z niego zrezygnować

Pokazujemy przykładowe rozwiązania ścianek kolankowych - ich budowę i połączenie z dachem - na podstawie projektów gotowych z Kolekcji Muratora.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2014 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU