Jak kupować rolety zewnętrzne

Radosław Murat
Radosław Murat

Zewnętrzne rolety do okien pionowych mają osłaniać przed słońcem. Mogą też chronić przed złodziejem i poprawiać izolacyjność cieplną przeszkleń. Jak dobrać je do okien?

Rolety są dostępne w kilku podstawowych barwach, więc łatwo je dobrać do elewacji. Niektóre mają lamelki z okleiną drewnopodobną. Można też zamówić roletę z płaszczem w kolorze niestandardowym

fot. Andrzej Szandomirski

Kiedy potrzebujemy rolet tylko po to, aby chronić się przed nadmiarem słońca, kupmy tani, standardowy model rolety. Gdy zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa, poszukajmy droższych rolet dodatkowo wzmocnionych antywłamaniowo. Jeśli chcemy, aby rolety poprawiły też izolacyjność cieplną okien, szukajmy takich, które mają ciepły płaszcz.

Rolety kupuje się najczęściej na zamówienie, łatwo więc dobrać ich rozmiar do wielkości okien. Warto jednak wiedzieć, że maksymalna powierzchnia rolety nie przekracza przeważnie 10 m2. Ponadstandardowe są dużo droższe. Cena jest tym wyższa, im powierzchnia płaszcza większa. Podnoszą ją również wszelkie dodatkowe elementy i funkcje, na przykład automatyka sterująca.

W artykule znajdziesz:

  • podział rolet w zależności od ich funkcji
  • rady, w którym miejscu można mocować kasetę rolety
  • informacje o możliwości elektrycznego sterowania roletami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2014 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU