Woda dobrze przefiltrowana

Agata Kosiarska
Agata Kosiarska

Jeśli woda nie nadaje się do picia prosto z kranu i/lub zostawia osad albo zacieki na armaturze oraz sprzętach sanitarnych, warto poprawić jej jakość. Jak dobrać i zamontować w instalacji potrzebne do tego filtry?

Filtry do uzdatniania wody różnią się budową, wydajnością, skutecznością w usuwaniu poszczególnych zanieczyszczeń, a także ceną i wymaganiami eksploatacyjnymi. Żeby wybrać odpowiedni, trzeba przede wszystkim zdiagnozować, jakie mamy problemy z wodą, a także określić, jaką jej jakość chcemy osiągnąć.

Woda czerpana z domowej instalacji powinna być klarowna, bezwonna, bezbarwna, ale przede wszystkim bezpieczna dla naszego zdrowia. Dobrze jest także, gdy ma przyjemny smak.

Aby ocenić przydatność wody do spożycia i użytku domowego, bada się wybrane wskaźniki fizyczne, chemiczne i mikrobiologiczne, a następnie porównuje ich wartość z dopuszczalnymi stężeniami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 grudnia 2017 r., w sprawie jakości wody przeznaczonej do picia.

Systematyczny monitoring wody przeprowadzają zakłady wodociągowe. Jeśli dom jest zaopatrywany w wodę z wodociągu, można sprawdzić wskaźniki jej jakości na stronach internetowych zakładu wodociągowego albo uzyskać informacje na ten temat ...

Woda dobrze przefiltrowana

Wodę pobieraną ze studni prawie zawsze trzeba uzdatniać, a wodę z wodociągu warto po to, by poprawić jej smak i zapach

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • Najczęstsze zanieczyszczenia wody.
  • Jak ocenić jakość wody.
  • Kiedy potrzebne jest badanie wody, gdzie je wykonać i co zrobić po otrzymaniu wyników.
  • Elementy instalacji oczyszczających wodę, złoża filtracyjne, zestawy do wody pitnej.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2018 Tekst Agata Kosiarska
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA