Woda dobrze przefiltrowana

Agata Kosiarska
Agata Kosiarska

Jeśli woda nie nadaje się do picia prosto z kranu i/lub zostawia osad albo zacieki na armaturze oraz sprzętach sanitarnych, warto poprawić jej jakość. Jak dobrać i zamontować w instalacji potrzebne do tego filtry?

Filtry do uzdatniania wody różnią się budową, wydajnością, skutecznością w usuwaniu poszczególnych zanieczyszczeń, a także ceną i wymaganiami eksploatacyjnymi. Żeby wybrać odpowiedni, trzeba przede wszystkim zdiagnozować, jakie mamy problemy z wodą, a także określić, jaką jej jakość chcemy osiągnąć.

Woda czerpana z domowej instalacji powinna być klarowna, bezwonna, bezbarwna, ale przede wszystkim bezpieczna dla naszego zdrowia. Dobrze jest także, gdy ma przyjemny smak.

Aby ocenić przydatność wody do spożycia i użytku domowego, bada się wybrane wskaźniki fizyczne, chemiczne i mikrobiologiczne, a następnie porównuje ich wartość z dopuszczalnymi stężeniami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 grudnia 2017 r., w sprawie jakości wody przeznaczonej do picia.

Systematyczny monitoring wody przeprowadzają zakłady wodociągowe. Jeśli dom jest zaopatrywany w wodę z wodociągu, można sprawdzić wskaźniki jej jakości na stronach internetowych zakładu wodociągowego albo uzyskać informacje na ten temat ...

Woda dobrze przefiltrowana

Wodę pobieraną ze studni prawie zawsze trzeba uzdatniać, a wodę z wodociągu warto po to, by poprawić jej smak i zapach

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • Najczęstsze zanieczyszczenia wody.
  • Jak ocenić jakość wody.
  • Kiedy potrzebne jest badanie wody, gdzie je wykonać i co zrobić po otrzymaniu wyników.
  • Elementy instalacji oczyszczających wodę, złoża filtracyjne, zestawy do wody pitnej.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2018 Tekst Agata Kosiarska
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR