Z orzecznictwa

Kupno mieszkania za zadatek

Czy przysługuje ulga w podatku

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Gdy chcemy sprzedać mieszkanie i kupić inne, możemy mieć problem z zachowaniem takiej kolejności tych transakcji, żeby fiskus nie odmówił nam prawa do ulgi podatkowej. NSA wydał ostatnio dwa wyroki korzystne dla podatników w tej sytuacji.

Sprzedaż mieszkania, domu albo działki przed upływem pięciu lat od ich nabycia lub wybudowania podlega opodatkowaniu (chodzi tu o pięć lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie). Podatek wynosi 19% uzyskanego dochodu, który oblicza się jako różnicę między uzyskaną ceną sprzedaży nieruchomości a kosztami jej nabycia bądź wybudowania wraz z poniesionymi na nią nakładami (na przykład na rozbudowę albo modernizację).

Podatku można uniknąć bądź go znacznie pomniejszyć, jeśli uzyskane ze sprzedaży środki wyda się w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku, w którym nieruchomość została sprzedana, na własne cele mieszkaniowe. Może to być między innymi kupno innego mieszkania i jego remont.

W artykule znajdziesz:

  • opis problemów, jakie mieli podatnicy chcący skorzystać z ulgi w podatku od sprzedaży
  • uzasadnienie korzystnych dla nich wyroków sądowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2018 Tekst Agnieszka Witulska
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA