Otwarte na świat

Krzysztof Zięba
Krzysztof Zięba

Okna balkonowe są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego domu. Inwestorzy przy ich wyborze zwracają uwagę na wielkość, wygodę użytkowania, trwałość, no i oczywiście cenę. Jakie wybrać?

Fasady wielu domów zgodnie z maksymą o domu twierdzy sprawiają wrażenie zamkniętych, strzegących prywatności mieszkańców i chroniących ich przed hałasem ulicy. Za to w głębi działki budynki coraz bardziej łączą się z otoczeniem. Przeszklone elewacje zacierają podział między wnętrzem a tym, co na zewnątrz. Zapewniają również dostęp światła naturalnego, optycznie powiększają pomieszczenia i pozwalają na wyeksponowanie ogrodu. W ciepłe dni cienka granica znika zupełnie – wystarczy otworzyć okna tarasowe. Latem bywają one używane częściej i chętniej niż główne wejście do domu. Muszą więc być wygodne i bezpieczne, a także wystarczająco wytrzymałe, by znieść wieloletnią eksploatację.

Otwarte na świat

Wielkopowierzchniowe przeszklenia doskonale doświetlają pomieszczenie i sprawiają, że widok tego, co na zewnątrz, może się stać największą ozdobą wnętrza. Projekt: Hanna i Seweryn Nogalscy

fot. Paweł Ulatowski

W artykule znajdziesz:

  • Jakie są sposoby otwierania okien balkonowych i na jakie się zdecydować.
  • Jakie mogą mieć rozmiary i do jakich domów pasują.
  • Z jakich materiałów są wykonane i jakie mogą mieć wykończenia.
  • Co ma wpływ na cenę okien tarasowych.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2018 Tekst Krzysztof Zięba
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA