Metody murowania
Sklejać czy łączyć tradycyjną zaprawą?
Na trwały i mocny mur składają się nie tylko dobrej jakości cegły, pustaki lub bloczki. Ważne są ich odpowiednie ułożenie i zespolenie. Jak i czym łączyć elementy murowe?
Bloczki, cegły lub pustaki w murze układa się warstwami w taki sposób, że elementy warstwy znajdującej się wyżej są przesunięte względem tych poniżej. Między poszczególnymi warstwami muru są poziome spoiny, a między elementami murowymi każdej warstwy – pionowe. Połączenia powinny być mocne, jednak nie mogą być mocniejsze niż same elementy murowe. Grubość spoin musi umożliwić wzniesienie prostego (wypoziomowanego i pionowego) muru. Spoiny pomagają w wyrównywaniu warstw, więc ich grubość dopasowuje się do dokładności wymiarowej elementów murowych. Z drugiej strony ponieważ zaprawy użyte w spoinach mają mniejszy opór cieplny niż pustaki lub bloczki, lepiej ograniczać ich grubość. W murze związanym źle dobraną lub zbyt grubą zaprawą mogą się pojawić pęknięcia lub ściana może mieć gorszą izolacyjność.
Zarówno materiał murowy, jak i rodzaj zaprawy powinny być opisane w projekcie budowlanym, jednak są to te elementy, które często zastępuje ...
W artykule znajdziesz:
- Rodzaje klejów i zapraw do murowania.
- Informacje na temat spoin w ścianie jedno-, dwu- i trójwarstwowej.
- Plusy i minusy wybranej metody murowania.
- Rady, przy jakich połączeniach należy szczególnie uważać, by nie popełnić błędów.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych