Kostka na podjeździe
Jak wykonać trwały i estetyczny podjazd? Sprawdzoną metodą jest ułożenie go z drobnej kostki. Jak się to robi?
Najpopularniejszymi materiałami, z których wykonuje się nawierzchnie podjazdów, są kostki kamienne oraz betonowe. Taki podjazd jest trwały, praktyczny, można go łatwo naprawić, rozbudować lub zmienić jego kształt. Kostka kamienna, najczęściej granitowa, jest trwalsza i nieco droższa. Elementy betonowe przeznaczone na nawierzchnie można kupić za nieco mniej, chociaż cena tych najatrakcyjniejszych prawie dorównuje cenie tych z kamienia naturalnego.
Oba rodzaje nawierzchni układa się podobnie. Podstawowe etapy budowy to: korytowanie terenu, wykonanie i ubicie podbudowy oraz ułożenie kostki na warstwie podsypki. Brukarz musi też zaplanować prawidłowe spadki nawierzchni, dzięki którym z podjazdu będzie sprawnie odpływała woda, oraz osadzić niezbędne obrzeża lub krawężniki.
Wygląd i kolor nawierzchni zależą od indywidualnych preferencji, jednak dobrze, aby jej barwa była ciemniejsza niż elewacji domu. Wzór posadzki i kierunek układania kostki należy wcześniej zaprojektować i narysować. Najlepiej, jeśli kostka jest ułożona poprzecznie ...

Aby kostka na podjeździe nie zapadła się pod większymi obciążeniami i nie tworzyła kolein, trzeba dobrać jej wielkość do planowanego ruchu kołowego i ułożyć ją na solidnej podbudowie
fot. Marcin Czechowicz, projekt: Wspaniały – Wariant i – Murator M04a, Autor projektu: Małgorzata Cybulska-MarksW artykule znajdziesz:
- Jaki rodzaj kostki brukowej wybrać.
- Jak przygotować teren do układania kostki.
- Jak wykonać podbudowę, podsypkę, spoinowanie i zagęszczenie nawierzchni.
- Dlaczego warto konserwować podjazd.

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych