Wybieraj najlepsze

Styropian w systemach ociepleń

Jak wybierać produkty i materiały potrzebne do budowy domu? Czym się kierować w wyborze, jeśli szukamy dobrej jakości i dopasowania do naszych potrzeb?

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Większość systemów ETICS przeznaczonych do ocieplania ścian zewnętrznych ma w swoim składzie termoizolację z płyt styropianowych. Jednak nie zawsze jest jasno określone, jakie płyty powinno się zastosować. Co trzeba wiedzieć, aby dokonać dobrego wyboru?

Styropian jest najpowszechniej stosowanym materiałem termoizolacyjnym. Jest tak dzięki jego bogatej ofercie produktowej, korzystnym parametrom izolacyjnym i łatwości montażu. Choć płyty styropianowe są dostępne we wszystkich składach i marketach budowlanych w ciągłej sprzedaży, to nie ma co odkładać ich zakupu na ostatnią chwilę. W sezonie budowlanym dostępność niektórych wyrobów może być bowiem ograniczona. Zawsze warto szukać okazji, ale nie za wszelką cenę, bo równie ważne jak cena są parametry i jakość.

W systemach ETICS wykorzystuje się grubsze, o lepszych parametrach cieplnych płyty styropianowe niż przed kilkunastu laty. Popularne są te z krawędziami frezowanymi, bo zapewniają ciągłą i szczelną termoizolację

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, co wchodzi w skład systemu ociepleń
  • informacje, jakimi parametrami powinny się charakteryzować płyty wykorzystywane w ETICS
  • omówienie różnych rodzajów płyt
  • sposób, który pozwoli wybrać w składzie budowlanym najkorzystniejszy produkt
  • podpowiedź, jak grubą warstwą styropianu ocieplać ściany
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2018 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU